FRET Mustela putorius furo Zoogdieren in ZeeCand 1 door Luciën Calle Toen ik tien jaar was zag ik bij de poelier een fret in een kooi. Zo'n mooi roofdier had ik nog nooit ge zien. Die felle blik in zijn ogen, die snelle bewegin gen! Ik was er direct door gefascineerd. Met Johan en Adri hadden we bij mij thuis een hele collectie dieren in de achtertuin: kippen, muizen, marmot ten en konijnen. Zo'n schitterend roofdier erbij zou toch prachtig zijn. Na flink gezeur bij mijn ouders, mocht het fret komen en in een dag was zijn hok klaar. Fantastisch! Apetrots was ik met het trucje dat altijd lukte: een stukje vlees aanbieden en dan als hij toehapte: het felle dier aan zijn tanden laten bungelen. Loslaten, ho maar. Hoewel ik moet beken nen dat ik toch altijd ook wel wat bang bleef voor die vlijmscherpe tanden. Een dramatische wending in het jeugdige geluk kwam toen op een ochtend het zelfgetimmerde hok toch niet zo degelijk bleek. Het fret was ontsnapt en had een massaslachting onder Waarnemingen fret 1989 - 2008. bijna alle andere dieren aangericht. Vreselijk! Uiterlijk en herkenning Het fret is een gedomesticeerd dier. De exacte her komst van het fret is nog niet helemaal duidelijk. Het is mogelijk een kruising tussen een bunzing en een steppebunzing. Het dier kan verschillende kleurvarië- teiten hebben. Van heel donker tot witachtig, waarbij sommige erg op de bunzing lijken en andere haast niet van de steppebunzing zijn te onderscheiden. De volwassen mannetjes zijn met een gewicht van 900 tot bijna 1700 gram onderscheidend zwaarder dan volwassen vrouwtjes. Verspreiding Van oudsher is het fret door mensen gehouden ten behoeve van de konijnenjacht, maar tegenwoordig ook gewoon als huisdier. Ontsnapte fretten houden het in het wild meestal niet lang vol. Er lijken inmid dels ook wel wat wilde populaties voor te komen, bij voorbeeld op Texel en Ameland en in de duinen van Goeree. In Zeeland Het grootste deel van de meldingen komt, zoals te verwachten valt, van plaatsen waar veel mensen wonen. Vlissingen-Middelburg en Hulst. Allemaal ontsnapte (of losgelaten) huisdieren. Daarnaast zijn er een aantal waarnemingen van dieren die tijdens de konijnenjacht achtergebleven zijn in de holen- stelsels en het daar nog enige tijd volhielden. Mo gelijke ecologische gevolgen hiervan zijn verhoogde predatiedruk op grondbroeders en bij kruisingen het verzwakken van de populatie bunzings. Eén van deze ontsnapte dieren wist ook een duivenhok binnen te dringen en richtte ook daar een massaslachting aan onder de vaste bewoners. Omdat ontsnapte fretten vooralsnog relatief weinig voorkomen, zal de ecolo gische invloed ook overeenkomstig gering zijn. Het blijft wel zaak dit goed te blijven volgen. Fret.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 175