Steenmarter; opgezet verkeersslachtoffer in Oostkapelle, 2006 in Noord-Brabant is er sinds 2000 een toename ge weest van het aantal meldingen. In Zeeland Voor 1989 zijn er al enkele steenmarters in Zeeuws- Vlaanderen gevonden, meestal als verkeersslachtoffer. En ook in de periode van 1989-2008 zijn er enkele exemplaren waargenomen. In de lijst van waarnemin gen vallen er drie op. De gevonden exemplaren op Walcheren, alle twee in 2006, waren beide nog nauwelijks onafhankelijk van de moeder en zeker niet op die leeftijd al aan het zwerven. Het is goed mogelijk dat ze zelfs afkomstig zijn van hetzelfde nest. Het is goed voorstelbaar dat beide dieren bijvoorbeeld in de disselbak van een ca ravan zijn vervoerd naar Walcheren en daar pas weer uit hun schuilplaats kropen. Dan zijn ook de waarnemingen van een steenmarter bij Paal in Zeeuws-Vlaanderen bijzonder: geregeld werd bij springvloed een steenmarter gezien, die uit het tegen de dijk gelegen schor kwam, waar naar alle waarschijnlijkheid zijn dagrustplaats was en langs de dijk een goed heenkomen zocht. Het is tot nu toe on opgehelderd tot hoever deze steenmarter de schorren en slikken van het Verdronken land van Saeftinghe introk om te foerageren. Tenslotte is de steenmarter bij de Krammersluizen bij zonder omdat dit een sterk geïsoleerd geval betrof en bovendien een exemplaar bleek te zijn dat het niet kon laten onder de motorkap zijn tanden te zetten in de kabels van een auto. Was dit een verpaatsingsgeval per schip? Naast de vondst van een verkeersslachtoffer bij De Lieter, tussen Oostburg en Draaibrug, resteren twee waarnemingen die als 'waarschijnlijk' en 'mogelijk' beschreven moeten worden. In de zomer van 2006 werd in het donker een katachtig, donker roofdier gezien in de omgeving van Middelburg, maar beslist geen bunzing. De kritische waarnemer omschreef zijn waarneming als een 'mogelijke' steenmarter. Van een 'waarschijnlijke' waarneming is sprake van het dier dat op klaarlichte dag door twee collega's werd ge zien op het fabrieksterrein van de DOW; het dier keek zelfs nog even om, waarbij ongetwijfeld de gevorkte bef zal zijn opgevallen. Verder onderzoek Van de twee steenmarters die in 2006 op Walche ren als verkeersslachtoffers zijn gevonden, is DNA- materiaal bewaard. Analyse van dit materiaal kan antwoord geven op de vraag of de beide exemplaren afkomstig zijn uit één nest. Ook is het mogelijk vast te stellen met welke populatie uit Europa deze beide dieren het meest verwant zijn. Zoogdieren in Zeefand 175

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 179