.verging OTTER Lutra lutra door Chiel Jacobusse 178 Fauna Zeefandica 'Altijd weer maakten ze je fuiken ka pot en ze vraten zo veel vis dat er bijna niks overbleef. Ik ben blij dat ze weg zijn, die rotbeesten!' aldus mijn buurman, wijlen Dies Braam, voormalig fuikenvisser in de Zwaakse Weel en notoire otterhater. Wij zijn het nooit grondiger oneens geweest dan die keer dat de otters ter sprake kwamen. Voor mij was de uitgestorven otter het symbool van al les wat door toedoen van de mens kapot gemaakt was. Voor mijn buurman lag dat precies andersom. Leve de vooruitgang. Aan otters heb ik heel ijle herinneringen die teruggaan tot mijn vroegste jeugd. Op een avond Hep ik langs de Zwaakse weel en ik hoorde duidelijk het geplens van beesten die in het water aan het spelen waren. In het maanlicht kon je af en toe een glimp opvangen en ik meen dat er één dier op zijn rug lag, met de kop en de buik boven de waterspiegel. Ach ja, ik weet het, dat stemt wel erg goed overeen met het klassieke otterplaatje... Waarnemingen otter alleen voor 1989 (zwart). Maar één ding is zeker. Vroeger leefden er vlak bij mijn ouderlijk huis nog otters. En daar niet alleen... Uiterlijk en herkenning Een otter is een langgerekt dier dat - inclusief de staart van 35-50 cm - een gemiddelde een totale lengte heeft van 120 centimeter, maar er zijn uit- Oud logo van de Zoogdiervereniging (voorheen VZZ). schieters tot 165 cm. Het gewicht gaat tot ruim bo ven de 10 kilo, natuurlijk een schijntje vergeleken bij dieren van vergelijkbare grootte en eens te meer een bewijs van de bijzonder slanke bouw. De brede, plat te kop, de korte poten en de dikke, taps toelopende staart zijn goede kenmerken en wie eenmaal een otter gezien heeft zal zich niet zo snel meer vergissen. Gedrag en verspreiding Otters zijn zeer gevoelig voor gifstoffen en met name voor PCB's in de gevangen vis. Daarnaast is ook de versnippering van het leefgebied een belangrijke oor zaak van het uitsterven. Otters hebben een tamelijk sterke drang tot migratie en er zijn veel dieren ge strand als verkeerslachtoffer. Ook het verdrinken in fuiken hebben een duit in het zakje gedaan. De gewone otter komt van origine voor in heel Eu ropa en in een groot deel van Azië. In Nederland is de soort in 1988 uitgestorven, nadat de stand in de voorgaande decennia steeds verder uitgedund raakte. In Noordoost-Nederland zijn herintroducties geweest, die redelijk succesvol lijken te worden. In Zeeland De laatste betrouwbare waarnemingen van otters da teren uit de eerste helft van de jaren zeventig van de vorige eeuw uit Oost Zeeuws-Vlaanderen. Voor de Tweede wereldoorlog kwamen otters voor in alle de len van Zeeland.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 182