GEWONE ZEEHOND Phoca vitulina door Kees de Kraker Begin zeventiger jaren liep ik nog rond met een T-shirt met het opschrift: 'Redt de zeehond in de Waddenzee'. Met de zeehonden in de Waddenzee ging het toen erg slecht. Bij ons in Zeeland zag je helemaal geen zeehonden. Dat er twintig jaar eerder nog honderden rondzwommen kon ik mij eenvoudig niet voorstellen. Er was wel het gevecht voor een open Oosterschelde, maar aan zeehonden in die Oosterschelde dacht je niet. De terugkeer van zeehonden en bruinvissen geeft dan ook een gevoel van rijkdom, dat het weer beter gaat met de natuur, net als dat bij de lepelaar en de aal scholver het geval is. Het zijn goede graadmeters voor de waterkwaliteit. De Westerschelde is geen open riool meer en het kustwater is minder vervuild. Er is geen dodelijke stapeling meer van PCB's en andere slecht afbreekbare gifstoffen in het vet van viseters als zee hond en grote stern. Bovendien is het een teken van een meer natuurvriendelijke opstelling, waarbij het Uiterlijk en herkenning De gewone zeehond is kleiner dan de grijze zeehond waarmee de soort verward zou kunnen worden. Ken merkend is de bolle kop en korte snuit - als een hond - met in een V-vorm staande neusgaten. De kleur van de vacht is variabel grijs tot bruingrijs met zwarte vlekken en aan de onderzijde wat lichter. Jongen heb ben een ietwat blauwgrijze tint en onvolwassen die ren zijn zandkleurig. Overigens zijn die kleuren vooral in opgedroogde toestand goed zichtbaar. Natte, pas uit het water komende zeehonden ogen op afstand Waarnemingen gewone zeehond 1989 - 2008. eigen gewin minder op de voorgrond staat. Mooi dat er na een periode van 400jaar zeehondenbestrijding, nu van deze prachtige beesten genoten kan worden. meestal donker. Mannetjes zijn 150-190 cm lang, vrouwtjes 120-155 cm en pasgeborenen 70-90 cm. Het gewicht van gezonde dieren bedraagt bij de man netjes 55-130 kg, vrouwtjes 45-105 kg en pasgebo renen 9-11 kg. Gedrag Om te rusten, te verharen en jongen te krijgen zijn ge wone zeehonden aangewezen op veilige gebieden dicht bij het water. In onze omgeving gaat het daarbij om droogvallende zandbanken in beschutte kustgedeelten, gewone zeehond 180 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 184