Ligplaatsen grijze zeehond en gewone zeehond De ligplaatsen van grijze zeehond en gewone zeehond in Zeeland en die van de Voordelta kunnen niet los van elkaar worden gezien. Beide soorten vormen deelpopulaties waar de Waddenzee en de oostkust van Engeland ook deel van uitmaken. In de Voordelta gaat het om zandbanken als Bollen van de Ooster en de Verklikkerplaat. In de Oosterschelde zijn het vooral de Roggenplaat en Vondelingenplaat; maar rustige, hooggelegen ligplaatsen zijn hier nauwelijks aanwezig. In de Westersehelde vormen de Hooge Platen en verder stroomopwaarts de Rug van Baarland en de platen aan de Zimmermangeul. De grijze zeehond blijkt vooral een soort van zeegaten en de Noordzee. De gewone zeehond kiest de ligplaatsen meer verdeeld over Voordelta en de platen in de stroomopwaarts gelegen zeearmen. Op alle ligplaatsen varieert het aantal gewone zeehonden gedurende het jaar. Een deel van de zeehonden die in april op de Hooge Platen ligt, vertoeft waarschijnlijk enkele maanden meer stroomopwaarts. Kennelijk zijn de platen in het oosten van de Westersehelde ook meer geschikt om jongen te krijgen, want het is vooral hier dat er jongen geboren worden. Wellicht is het hier wat meer beschut en minder winderig dan dichtbij zee. Het kan ook zijn dat hier gedurende de zomer minder verstoring plaatsvindt of dat de voedselsituatie daartoe aanleiding geeft. Om van dichtbij grijze zeehonden te kunnen zien, is de Brouwersdam de beste plek, met name nabij de sluis. Meer in de verte zijn zeehonden op de zandplaten te zien vanaf de duinen en het strand van Schouwen en vanaf de dijk bij Nummer Een aan de Westersehelde. Diverse organisaties en bedrijven organiseren excursies per boot om zeehonden te kijken. Gewone zeehond 11-20 21-50 >50 Gewone zeehond De ligplaatsen in het Deltagebied met een indicatie van aantallen (naar RWS). 184 Fauna Zeefandïca

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 188