Voor de gewone zeehond zijn een reeks beschermingsmaatregelen genomen, waar ook grijze zeehonden van profiteren. Daarbij gaat het naast een betredingsverbod voor een aantal droogvallende platen of gedeelten daar van, ook om anker- en vaarverboden. Daar is niet altijd evenveel begrip voor, zo veroorzaakte de afsluiting van het Oliegeultje aan de westzijde van de Roggenplaat heel wat commotie. In het kader van compensatie Aanleg Tweede Maasvlakte zijn er platen in de Voordelta, die een belangrijke functie voor zowel gewone- als grijze zee honden hebben, als rustgebied aangewezen. Onderzoek en bedreiging Onderzoek aan zeehonden is iets voor specialisten. Zo heeft het onderzoek met gezenderde zeehonden veel in formatie opgeleverd over foerageergebied en herkomst van de grijze zeehond in het Deltagebied. Rijkswater staat en de Provincie tellen de zeehonden op de ligplaatsen vanuit sportvliegtuigjes, zodat er goed zicht is op de populatie-ontwikkeling. Omdat er op het menu van de beide zeehondensoorten nogal wat vissoorten staan waarop commercieel gevist wordt en de soort plaatselijk in grote aantallen voorkomt, is er soms sprake van een conflict tussen vissers en zee honden. In Nederland genieten de gewone en de grijze zeehond de bescherming van diverse wetten. Het gevaar van verdrinking in fuiken zou kunnen worden opgelost door een grofmazig net of rooster, zogenaamd keerwant, voor de opening van de fuiken verplicht te stellen. Rust bij de ligplaatsen in de periode dat de zeehonden zich voortplanten is heel belangrijk. Het handhaven van de regelgeving op dit punt verdient de nodige aandacht. Grijze zeehond 6-10 O 11-20 A 21-50 >50 Grijze zeehond De ligplaatsen in het Deltagebied met een indicatie van aantallen (naar RWS). Zoogdieren in ZeeCand 185

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 189