GRIJZE ZEEHOND Halichoerus grypus door Kees de Kraker In januari is er op de Brouwersdam altijd veel te zien. Paarse strandlopers, roodkeetduikers, zwarte zee-een- den en a Is je geluk hebt een ijsduikerofijseendjes. Deze keer valt een groepje fotografen op die op het strand nabij de sluis naar het water staan te staren. Even later wordt duidelijk waarom. Vlakbij wordt de kop van een zeehond zichtbaar en daarnaast duikt nog een tweede op. Ze lijken met elkaar te spelen, waarbij er soms een als een dolfijn uit het water springt Grote beesten, waarvan je eigenlijk meteen al weer dat het grijze zeehonden zijn, nog voordatje de typische langgerekte vorm van de kop gezien hebt. Soms blijven ze minuten lang onderen het is steeds de vraag waar ze zullen opduiken. De om geving van de sluis waar het zeewater de Grevelingen in of uitstroomt is aantrekkelijk voor vogels en zeehonden omdat het hier in het heldere water goed vissen is. Uiterlijk en herkenning In Nederland komen momenteel twee soorten zeehon den vrij algemeen voor: de gewone zeehond en de grijze zeehond. De grijze is doorgaans een stuk forser dan de gewone, maar tussen vrouwtjes grijze en mannetjes ge wone zeehond zit wel een overlap. Mannetjes zijn 195- 250 cm lang en vrouwtjes 165-210 cm. De gewichten zijn navenant, zo wegen mannetjes 170-350 kg, vrouw tjes 105-220 kg en pasgeborenen 11-20 kg. De grootte is niet altijd goed in te schatten, maar een duidelijk kenmerk is de vorm van de langgerekte paardachtige snuit, terwijl de gewone zeehond meer een korte bolle toet heeft. De grijze zeehond wordt vanwege z'n lange kop ook wel kegelrob genoemd. Het mannetje heeft Waarnemingen grijze zeehond 1989 - 2008. een donkerdere vacht dan het vrouwtje dat vrij licht van kleur is met donkere vlekken. Overigens is dat al tijd bedrieglijk bij natte of opgedroogde beesten op een zandplaat Pasgeboren grijze zeehondjes hebben een langharige, witte vacht, die ze na twee weken verliezen. Gedrag Grijze zeehonden zijn echte zeedieren die foerageer- tochten van tientallen tot honderden kilometers on dernemen en soms weken wegblijven. Regelmatig steken dieren over naar Engeland, maar er zijn er ook die de Ooster- of Westerschelde afzwemmen en zich verhoudingsgewijs maar weinig verplaatsen, anderen gaan eens een kijkje nemen in de Waddenzee. Voor hun grijze zeehond 186 Fauna Zeefaudica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 190