p ar Grijze zeehonden voortplanting hebben deze zeehonden rotskusten, hoog gelegen stranden of zandbanken nodig die met hoog water droog blijven. Dit omdat hun jongen vanwe ge de wollige, niet waterdichte vacht niet meteen goed kunnen zwemmen. Het duurt een paar weken voordat het jonge dier is verhaard en op voldoende gewicht is om het ruime sop te kiezen. De paring vindt in onze omgeving van november tot januari plaats, kort na de geboorte van de jongen. Op geschikte plaatsen kunnen zich honderden dieren verzamelen. Mannetjes houden er een harem op na en hebben het in deze periode druk met het verjagen van concurrenten en het paren met de vrouwtjes; tijd om te eten hebben ze niet. Zo lang het jong nog niet kan zwemmen, blijft de moe der in de buurt, waarbij ze die eerste weken op haar vet- reserves teert om het jong te voeden. Het is van belang dat het jong kort na springvloed geboren wordt, zodat het tegen de volgende springvloed kan zwemmen als de ligplaats onderloopt. Grijze zeehonden duiken meestal naar de bodem en voeden zich met een scala aan vissen, kreeftachtigen en inktvissen, al naar gelang de omge ving en de tijd van het jaar. Verspreiding De grijze zeehond heeft een ruime verspreiding langs de Noord-Atlantische kusten. Wellicht na in de Mid deleeuwen in onze streken te zijn uitgeroeid - de soort is erg kwetsbaar op de voortplantingslocaties werden de eerste grijze zeehonden in de vijftiger jaren van de vorige eeuw in de Waddenzee waargenomen, waar ze zich vanaf de jaren tachtig begonnen voort te planten. De populatie groeide sterk, niet zo zeer door geboorte maar vooral door immigratie. In 2008 werden zo'n 1700 grijze zeehonden in de Waddenzee geteld. De Neder landse populatie heeft een nauwe relatie met de Britse, die uit 100.000 tot 300.000 dieren bestaat. In Zeeland Toen er door afsluiting van de zeegaten veranderin gen in het geulen- en platenstelsel van de Voordelta ontstonden, kwam een aantal zandbanken meer boven het gemiddeld hoog water te liggen. Hier werden in de negentiger jaren de eerste grijze zeehonden waarge nomen. Na de eeuwwisseling is de populatie daar flink gegroeid. Jongen worden daar nog maar sinds de win ter van 2007-2008 geboren en voorlopig gaat het om een zeer klein aantal. De meeste grijze zeehonden in het Deltagebied zijn oorspronkelijk afkomstig van ko lonies aan de overkant van de Noordzee. De overzicht- kaart geeft de ligging weer van de vaste ligplaatsen in het Deltagebied. Daarbuiten kunnen de dieren op al lerlei plaatsen zwemmend worden waargenomen en ook wel op platen aan de randen van geulen. Ook in de Grevelingen zwemmen regelmatig grijze zeehonden rond, die door de sluis in de Brouwersdam naar bin nen kunnen. Vaak worden ze hier pas opgemerkt wan neer ze in een vissersfuik om het leven zijn gekomen. De waarnemingstippen landinwaarts bij Renesse zijn afkomstig van een grijze zeehond die een uitstapje over land maakte tot in het dorp en uiteindelijk werd terug gedreven naar het strand. grijze zeehond (n=166) zicht vangst o doodvondst Zoogdieren in Zeefand 187

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 191