ZADELROB Pagophilus groenlcindicus door Luciën Calle De zadelrob heb ik nooit in levende lijve mogen aan schouwen. Toch hebben beelden van deze soort diepe indruk op me gemaakt. Lieve jonge beestjes, met een prachtige sneeuwwitte pels, lagen op het ijs en keken met die grote ogen recht in de camera. Dan kwamen plotseling een paar hufters met knuppels aangelopen en begonnen net zo lang op dit, en vele honderden andere arme diertjes, te beuken tot er geen beweging meer te zien was. De bedoeling van deze wrede slacht partij was om de fraaie witte pels in bontmantels te verwerken. Later verschenen er beelden van dieren activisten die de knuppelaars net voor probeerden te blijven, om snel zo veel mogelijk witte pelzen met felle verf te bekladden, waardoor de jongen onbruikbaar werden. Voor deze mensen, maar ook voor diegenen die in onze eigen streek tegen de verkoop van dit soort bont actief waren, heb ik altijd sympathie gehad. Na een lange periode van strijd is deze jachtvorm gelukkig Waarnemingen zadel rob 1989 - 20081rooden voor 1989 (zwart). verboden, maar in Canada en Noorwegen wordt nog wel op volwassen dieren gejaagd. Uiterlijk en herkenning De zadelrob is een compacte licht gekleurde zeehond met een donkere kop en een onmiskenbare hoefijzer vormige zwarte vlek - zadel - op de rug. Volwassen dieren zijn hierdoor onmiskenbaar. De lengte bedraagt ca. 170 cm en het gewicht is rond 130 kg. De jongen hebben in hun eerste levensweken een witte vacht. Gedrag en verspreiding Zadelrobben trekken met de seizoenen mee met de grenzen van de drijvende pakijsgebieden. Vrouwtjes concentreren zich eind februari en in begin maart werpen ze de jongen in min of meer vaste gebieden in grote groepen op het pakijs. Het voedsel bestaat hoofdzakelijk uit schaaldieren en vissoorten als Arcti sche kabeljauw, haring en lodde. De wereldpopulatie bewoont de omgeving van New Foundland, de Witte Zee en ten noorden van Jan Mayen. In de zomer trekken veel dieren naar het drijf- ijs, maar geregeld verschijnen zadelrobben langs de Noorse en Britse kust tot aan Zuidwest-Frankrijk. In Zeeland Er zijn in Zeeland drie zekere waarnemingen van za delrobben. Op 25 maart 1987 werd aan de Veerse Dam een exemplaar gezien en de volgende dag werd er een bij Renesse waargenomen; dit betrof mogelijk het zelfde exemplaar. Op 11 januari 1995 werd een jong mannetje gevonden langs de Brouwersdam. Een waarneming waarover geen zekerheid bestaat, is die van een zeehondenvacht gevonden in een partij afkomstig 'uit Zeeland'. Zadelrob. Zoogdieren in ZeeLand 191

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 195