WALRUS Odobenus rosmarus door Jan Piet Bekker De laatste walrus in Nederland strandde op 21 januari 1998 op Ameland en de volgende dag zwom hij weer de Noordzee op. Toen ben ik daar niet naar toe geweest en daar heb ik achteraf wel spijt van. Want eerlijk ge zegd heb ik wel wat met walrussen: ik heb al jaren een snor, kan aardig zwemmen en duiken en mijn postuur is, om het eufemistisch te omschrijven, 'vol slank'. Aan de andere kant wil ik het ook niet overdrijven. Zo heb ik geen lange boven hoektanden en ik ga ook nooit naakt op het strand liggen! Maar als er ooit nog eens eentje ergens op de Neder landse kust kruipt dan ga ik het deze keer anders doen. Bij voorbaat zeg ik al mijn afspraken af, zodra er een bij Ameland zijn snor laat zien. En als er over twintig jaar een walrus op de Zeeuwse kust verschijnt, zal ik er zeker heen gaan, als het moet met mijn rollator. Waarnemingen walrus alleen voor 1989 (zwart). Uiterlijk en herkenning De walrus is onmiskenbaar door zijn forse omvang, typi sche snorharen en lange slagtanden. Volwassen manne tjes hebben een lichaamslengte tot 350 cm en bereiken een gewicht tot ca. 1300 kg. Volwassen vrouwtjes zijn aanmerkelijk kleiner, maar halen soms ook een lengte van 300 cm; het gewicht van vrouwtjes is 'slechts' 500- 600 kg. Gedrag en verspreiding Mannetjes en vrouwtjes leven in gescheiden groepen. Rustende dieren liggen vaak aan de kustranden. Daarbij liggen ze vaak dicht tegen elkaar. Het voedsel bestaat voor meer dan 90°/o uit schelpdieren; soms aangevuld met vis of zeevogels. Bij uitzondering worden andere robbensoorten bejaagd of gegeten als aas. De paringstijd valt tus sen eind januari en begin maart; de bevruchting vindt plaats in het water. Jongen worden geboren na een dracht van 15 maanden en het zogen duurt 1 tot 2 jaar. Wal russen worden actief bejaagd door ijsberen of orka's. De walrus leeft circumpolair, tot aan de noordkust van Scandinavië. Dwaalgasten komen zeldzaam voor tot aan de Noordzee. De walrus is in de vo rige twee eeuwen vier keer in Ne derland waargenomen. Walrus. In Zeeland Een rondzwervend dier werd in 1976 drie keer in Zee land waargenomen. Op grond van de waarnemingen, is de tocht door Zeeland gereconstrueerd. Vanuit het noorden zwom deze walrus eerst de Oosterschelde op tot net voorbij de Zeelandbrug. Daarna trok hij door naar België, maar enkele dagen later werd hij gesig naleerd in de Westerschelde. Eerst in het Middelgat bij Hansweert en later die dag in het Gat van Ossenisse. De volgende dag bleek hij weer naar de Oosterschelde te zijn getrokken toen hij opnieuw werd gevonden op de dijk bij Colijnsplaat. Zoogdieren in Zeeland 193

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 197