I» 4 W diep in Azië. In Nederland kwam de soort tot halverwege de vorige eeuw uitsluitend voorin de oostelijke helft van het land, maar inmiddels is heel Nederland gekoloniseerd. In Zeeland Reeën komen in Zeeland voor sinds het begin van de zestiger jaren. Hoewel reeën goed kunnen zwemmen kwamen ze op de Zeeuwse eilanden niet voor toen die nog geïsoleerd wa ren. Anderzijds past de vestiging ook in de trend van sterke uitbreiding die zich in de tweede helft van de vorige eeuw heeft voorgedaan. De eerste meldingen waren afkomstig van Zuid-Beveland en zo'n tien jaar later werd Walcheren gekolo niseerd. Op Schouwen-Duiveland ligt de basis van de popula tie in drie exemplaren die in 1961 werden uitgezet in de Kop van Schouwen. In Zeeuws-Vlaanderen duurde het tot na de eeuwwisseling eer de ree zich er vestigde. Vermoedelijk gaat het om dieren die afkomstig zijn van een introductie op het Groot Eiland, nabij Hulst. Tegenwoordig zijn reeën in Zeeuws-Vlaanderen regel matig te zien in het Braakmangebied, het Axelse bos en ook wel in de bossen in de grensstreek bij Clinge. Op Tholen en Sint-Philipsland sluit het voorkomen naadloos aan op de verspreiding in Noord-Brabant. Reeën zijn niet strikt gebonden aan bosrijke gebieden, hoewel ze daar zeker een voorkeur voor hebben. Maar ook rietvelden of boomgaarden kunnen soms een tijdlang dienst doen als woongebied waar de dieren overdag rust en dekking vinden. Gebieden met veel reeën zijn ondermeer de Kop van Schou wen, de Manteling, Dishoek, De Slikken van de Heen, het Ram- megors en het Markiezaat en het Veerse Meergebied. Kleinere vaste populaties leven onder meer in het Poelbos, bij Den Inkel, de krekengebieden op Duiveland en de Eendenkooi in Anna Jacobapolder. Waarschijnlijk is er geen uurhok in Zeeland waar nooit reeën verblijven en incidentele waarnemingen kunnen daarom op de meest uiteenlopende plaatsen voorkomen. Zo werd in december 2004 een ree gespot meer dan één kilo meter op de slikken van de Dortsman, ten Westen van Sint Maartensdijk. verdeling waarnemingen ree (n=244) zicht sporen o overige Zoogdieren in Zeeland 199

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 203