Damhert bokken. routes ontstaan duidelijk zichtbare paden en paadjes door het terrein. Waar deze hekken kruisen of door stekelig struweel gaan, zijn vaak haren aan het prikkeldraad of de takken te zien. Vaak zijn slaapplaatsen te vinden: een beschutte plek onder bomen of struiken waar de begroeiing door het gebruik is verdwenen. Ook het 'vegen' van het gewei laat sporen na in de vegetatie en bijvoorbeeld aan bomen. In de wintermaanden wordt bovendien wel boombast gegeten. Uitwerpselen wijzen uiteraard ook uit dat de soort aanwezig is. Die zijn ongeveer 1,5 cm lang en een cm dik. En soms laten damherten natuurlijk van zich horen. In de bronsttijd, het najaar, maakt het man netje harde boerende en knorrende geluiden. Daarnaast zijn er onderling blatende contactgeluiden. Gedrag Damherten geven de voorkeur aan een gevarieerde omgeving, met daarin bij voorkeur veel bos met een rijke ondergroei. Van daaruit begeven zij zich graag op open plekken, in akkerran den en op weilanden. Volledig open gebieden worden over het algemeen gemeden. Het zijn vaker de hinden dan de herten die de dekking van bos en struweel verlaten. De hinden en jonge dieren leven het grootste deel van het jaar gescheiden van de bokken. In de bronsttijd komen de bokken vaak bijeen op vaste plekken, waar de hinden vervolgens naar toe komen. Daar proberen de dominante bokken een harem te verwerven. In december keren de dieren doorgaans terug naar de eigen groepen. Vanaf mei worden de jongen geboren. De bokken kunnen een leeftijd van 12 tot 15 jaar bereiken, de hinden tot zeker 20 jaar. Verspreiding Het damhert komt oorspronkelijk uit Zuidoost-Europa, Iran en Turkije. Vanaf de Romeinse tijd is het in West-Europa inge voerd. Het werd gehouden als parkdier en als jachtwild. Mo gelijk kwam de soort voor de laatste ijstijd van nature in de ons omringende landen voor. Op het moment is de soort in omrasterde gebieden op de Veluwe te vinden en leven er grote groepen in de Waterleidingduinen bij Zandvoort, in de Mante ling van Walcheren en op de Kop van Schouwen. In Zeeland De Zeeuwse damhertpopulatie is verdeeld over enkele grote groepen. In het duingebied van Walcheren leeft een groep die nu op een stand van ongeveer 85 dieren wordt gehouden. De populatie in de duinen van Schouwen is nog onderwerp van onderzoek en discussie, maar zal naar verwachting op een aantal van rond de 500 dieren worden gestabiliseerd. Beide damhertpopulaties zijn ontstaan uit een beperkt aantal ge houden dieren. De dieren op Schouwen stammen af van on geveer 15 herten die halverwege de jaren '90 van de vorige eeuw ontsnapten uit een privé-parkje. De damherten in de Manteling stammen af van een onbekend aantal dieren dat is losgelaten tijdens de inundatie van 1944. Ook op de Haring vreter, een eiland in het Veerse Meer, leeft al meerdere jaren 202 Fauna Zeefandïca

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 206