- Li verdeling waarnemingen damhert (248) zicht sporen o overige Damhert hinden. een kleine groep die eind 2008 zo'n 45 dieren telde. Ook deze groep is afkomstig van ontsnapte dieren die in het verleden op dit eiland werden gehouden. De waarnemingen buiten deze gebieden betreffen zwervende, meestal jonge dieren. Uit de verdeling van de soorten waarnemingen blijkt dat bijna driekwart hiervan bestaat uitzichtwaarnemingen; het aandeel sporen bedraagt ruim tien procent. De overige waarnemingen bestaan uit verkeersslachtoffers en doodvondsten. Afgescho ten dieren maken geen deel uit van deze soorten waarnemin gen. waardevolle natuurgebied waarin zij voorkomen waarschijn lijk kaal gegeten. Afschot tot op het niveau van de draagkracht van het gebied kan dan een redelijk aanvaardbaar alternatief zijn. Maar hoe bepaal je die draagkracht? Afschot tot onder het draagkrachtniveau zorgt ervoor dat de resterende indivi duen over ruim voldoende voedsel kunnen beschikken. En voor meer nageslacht zullen zorgen. De populatie wordt in een per manente groeifase gehouden. Wat is wijsheid... Verder onderzoek Het beheer van grote groepen grazers is landelijk, maar ook wereldwijd, onderwerp van studie. Onduidelijk is welke me chanismen van invloed zijn op de populatiegroei, en wat de beste manier is om de groei te beheersen. Want dat doen damhertpopulaties, groeien. Zoals het zich nu laat aanzien is alleen het voedselaanbod een serieuze beperkende fac tor voor die groei. Damherten verdragen elkaar, ook in hoge dichtheden. Dat betekent dat waarschijnlijk alleen massale wintersterfte door voedselgebrek tot een serieuze afname van de populatie kan leiden. Het zover laten komen is over het algemeen maatschappelijk onaanvaardbaar. Bovendien is het Zoogdieren in Zeeland 203

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 207