EDELHERT Cervus elaphus door Jan Piet Bekker Dat weekend in september zou de top moeten wor den voor mijn Noorse neefSimen: hij zou zijn eerste edelhert gaan schieten! Van de jagermeester had hij instructies gekregen hoe te jagen in dit gebied aan hetSognefjord. Simen posteerde zich op de rand van de fjel bij de kloof. Op een gegeven moment hoorde hij een hert naar boven komen en zag het dier zo'n 30 meter van hem vandaan, stil blijven staan. Een prachtige 12-ender. Hij had ruim de tijd om het vi zier te richten, kromde zijn vinger rond de trekker en zei gericht: 'PANG'. Na enige tijd kwam ik ook boven. Simen vertelde opgewonden wat er gebeurd was. Het voelde niet als een teleurstelling, maar als een bijzondere beleving... Simen zou in Zeeland door de meest verstokte te genstander van de jacht op damherten zijn verwel komd: een jager die op het moment suprème alleen 'PANG' zegt. Uiterlijk en herkenning Het edelhert is het grootste landzoogdier in Zeeland. De bok heeft een lichaamslengte van ruim 200 cm en een ge wicht van maximaal 160 kg en het volwassen exemplaar is getooid met een gewei, zonder de handvormige schof fels. Daarmee kan dit hert niet verward worden met andere soorten. Hoewel de hinden met maximaal 180 cm iets klei ner zijn dan de bokken, geven ook de lange snuit, de grote oren en de gelijkmatige kleur voldoende houvast om ver warring met damherten te voorkomen. Alleen jonge dieren hebben stippels op de rug, zoals een damhert. Edelhert burlend. Waarnemingen edelhert 1989 - 2008. Gedrag en verspreiding Het edelhert is een herkauwer die vooral actief is met eten in de schemering. Het voedsel bestaat uit een grote verscheidenheid aan grassen en kruiden, enkele soorten struiken en bast en loof van een aantal boomsoorten. Edel herten leven in groepen van 10 tot 20 vrouwelijke dieren (hinden) met hun jongen. Volwassen en oude bokken leven meestal solitair. De bronst duurt van half september tot half oktober. Concurrenten worden gedreigd met burlen, imponeergedrag tot aan confrontaties met de geweien. Het edelhert kan goed zwemmen. Edelherten komen van oorsprong voor in de gematigde streken van Europa en grote delen van Azië. In Nederland is de soort aanwezig op de Veluwe en de uitgestrekte land bouwgebieden in de Flevopolders. Daarnaast zijn in bijna elke andere provincie wel eens enkele of meerdere zwer vende exemplaren aangetroffen. In Zeeland Er bestaat slechts één waarneming van edelherten in Zee land: op 15 februari 1992 werden drie exemplaren gezien op het schor in het Verdronken land van Saeftinghe. Waar deze dieren vandaan kwamen en waar ze naar toe zijn ge gaan, is verder niet bekend. 204 Fauna Zcetandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 208