MOEFLON Ovis ammon door Chiel Jacobusse Moeflon. In Zeeland Op het Slaakeiland zijn in 1997 eerst drie moeflons uitgezet en later dat jaar werden er nog een aantal dieren bijgezet. Het ging om een begrazingsexperiment: waren deze dieren in staat dit eiland afdoende kort begraasd te houden. De die ren bleken echter in een groter areaal te gaan rondzwerven en in datzelfde jaar werden de meeste dieren daarom weer verwijderd. Midden in de nacht en de telefoon ging! Blind van slaap pakte ik de telefoon op. 'Wij hebben een mel ding van loslopende moeflons op de Philipsdam, en dat zorgt voor gevaarlijke situaties voor het verkeer.'zo klonk een afgemeten stem. 'Ik kom er onmiddellijk heen' hoorde ik mezelf manhaftig zeg gen. Het klonk misschien alsof ik bijna wekelijks zo''n klusje bij de hand had, maar ik had nog geen begin van een vermoeden hoe je uitgebroken moeflons in het gareel moet krijgen. En ineens besefte ik met een schok dat de beesten hun thuis hadden op een klein eilandje. Ze moesten naar de kant gezwommen zijn; ondanks alle verzekeringen dat ze zoiets nooit zouden doen. De eerste tekenen van de nieuwe dag dienden zich aan. Aangekomen op de Philipsdam, was er in geen vel den of wegen iets te bekennen. Geen moeflons en evenmin verkeer dat ze in gevaar zouden kunnen brengen. Ook verschillende ritten heen en weer over de dam leverden niets op; sterker nog, ik zou 'onze' Waarnemingen moeflon 1989 - 2008. moeflons nooit meer terugzien. Een gewaagd maar zinvol experiment kwam roemloos aan zijn einde toen de moeflons vervangen werden door dwerg geitjes. Dwerggeitjes nota bene... Uiterlijk en herkenning De volwassen mannetjes moeflon met een lichaamslengte tot 130 cm, heeft een licht 'zadel' op de overigens donkere, roodbruine rug. Verder zijn de als een slakkenhuis naar binnen gedraaide hoorns kenmerkend. Vrouwelijke dieren zijn wat kleiner, valer en ze missen ook het lichte 'zadel'; de hoorns zijn licht gebogen en kort. Gedrag en verspreiding Moeflons zijn herkauwers en dagactief. De bronsttijd duurt van half oktober tot midden december; de volwassen man netjes bezetten dan een territorium dat ze tegen concurrenten verdedigen. Hierbij blaten ze soms, maar veel vaker stoten ze de hoorns tegen boomstammen of bij confrontaties tegen die van een ander exemplaar. De soort is oorspronkelijk afkom stig uit het Middellandse Zeegebied (Corsica en Sardinië). De moeflon is op veel plaatsen uitgezet, ook in Nederland. Binnen omheinde gebieden kan hij zich daar goed handhaven. 206 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 210