door Luciën Calle GESTREEPTE DOEE1JN Stenella coeruleoalba Waarnemingen gewone dolfijn 1989 - 2008 (rood) en voor 1989 (zwart). koornaarsvis. Verder neemt inktvis steeds een belangrijke plaats in op het menu. De gestreepte dolfijn komt mon diaal voor in tropische en gematigde wateren. De soort is algemeen in de Golf van Biskaje, maar zeldzamer verder naar het noorden. In Noordwest Europa neemt de soort in aantal toe; dit wordt in verband gebracht met de stijging van de watertemperatuur. Er zijn slechts acht strandingen in Nederland bekend, inclusief die van Zeeland; de oudste waarneming dateert van 1967 bij Vlieland. In Zeeland Er zijn in Zeeland in totaal drie vondsten, alle in de huidige atlasperiode. Op 17 februari 1993 strandde een exemplaar bij Valkenisse. Ruim vier jaar later op 8 december 1997 trof een vrouwtje bij Renesse hetzelfde lot (zie intro). Tenslotte strandde op 14 november 2004 een mannetje levend aan de Brouwersdam; het dier werd naar het Dolfinarium te Harderwijk overgebracht voor revalidatie. Goede voorlichting overzeezoogdieren vindt je op een aan tal zeer informatieve websites, zoals 'www. Walvisstrandin- gen.nl'. Er komen soms wel veel schokkende beelden voorbij van verminkte zeezoogdieren, die verdronken zijn in visnet ten of geraakt zijn door een scheepsschroef. Talloze foto's beelden bijvoorbeeld in stukken gesneden dolfijnen zoals bruinvissen af, waaruit je kunt afleiden dat de betrokken vissers proberen te voorkomen dat de dieren naar de kust drijven. Het stemt me pessimistisch en droevig. Toch zijn er ook mensen die hun uiterste best doen om zoveel mogelijk van die slachtoffers op te vangen. Zoals de organisatie Eer ste Hulp bij Zeezoogdieren. Prachtige voorbeelden daarvan vindt je bij de gestreepte dolfijn. Op 8-12-1997 werd het gestrande vrouwtje Renee in Harderwijk opgevangen en weer vrijgelaten, netzoals het dier dat strandde op de Brou wersdam. Dat soort verhalen is dan weer hartverwarmend. Uiterlijk en herkenning Net als de gewone dolfijn is de gestreepte dolfijn een soort met lange snuit en spitse hoge sikkelvormige rugvin. Type rend is de lichte streep die vanaf de schouder tot onder de rugvin omhoog loopt. De streep is echter wat vaag en soms moeilijk te zien. Het zandloper patroon van lichtere vlekken van de gewone dolfijn is echter niet aanwezig. Verder ver loopt er vanaf het oog een zwarte lijn die tot aan de anus licht gebogen doorloopt en naar achteren geleidelijk wat breder wordt. De lichaamslengte van de gestreepte dolfijn in het noordoost Atlantische zeegebied is 195-250 cm. Gedrag en verspreiding De gestreepte dolfijn zwemt vaak in ongemende groepen, soms wel gemengd met gewone dolfijn. Het is een snelle zwemmer met veel horizontale sprongen en acrobatisch springgedrag. In de gematigde streken bestaat het voedsel onder meer uit verschillende soorten haring, kabeljauw en Gestreepte dolfijn. Zoogdieren in Zeeland 211

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 215