TUIMELAAR Tursiops truncatus door Luciën Calle 214 Fauna Zeefancüca Het is vrijdag 25 september 2215. Ik sta in Vlissingen op de kade in een lange rij mensen te wachten om aan boord te kunnen gaan. We gaan vandaag een rondvaart door de Voordelta maken. Boten varen af en aan. Hoewel de vakantieperiode al voorbij is ko men dagelijks nog steeds vele honderden toeristen af op de zeezoogdieren. Bruinvissen worden altijd wel gezien, maar ook tuimelaars, gewone dolfijnen en witsnuitdolfijnen kan je meestal goed zien. De dolfijnen blijken vaak zelfs een stuk met de electro- boten mee te zwemmen en langdurig in de boeggolf te spelen. Vooral de tuimelaars laten zich vaak van hun beste kant zien. ledereen verdringt zich vooraan aan het dek om foto's te maken. Het zeezoogdieren- reservaat voor de kust heeft de Zeeuwse toeristische economie een flinke oppepper gegeven. En dat terwijl zo'n twee eeuwen geleden, deze schit terende dieren zelfs bijna uitgeroeid waren. Gelukkig Waarnemingen tuimelaar 1989 - 2008 (rood) en voor 1989 (zwart). is destijds een strikte bescherming nog net op tijd gekomen... Tuimelaar. Uiterlijk en herkenning De tuimelaar is een dolfijn met spitse bek, hoewel minder spits dan de gewone dolfijn. De rug is tamelijk uniform grijs ge kleurd; vanaf de flanken naar de buik wordt de tint geleidelijk lichter. De totale lichaamslengte is meestal 250-350 cm, maar er is een uitschieter van 396 cm bekend. Het dier is bekend geworden door de televisieserie 'Flipper'. Gedrag De tuimelaar leeft meestal in kleine groepen. Het dier zwemt veel aan de oppervlakte en maakt acrobatische sprongen. Wat het voedsel betreft is deze soort een echte opportunist: haring, sardien of sprot in het voorjaar en zeekat als die massaal gun stig gelegen zeearmen intrekt. En dicht onder de kust staan er garnalen, krabben of schelpen op het menu.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 218