.Wc - i Tuimelaar. De tuimelaar is in staat om met echolocatie prooi vanonder het zand op te sporen. Verspreiding De tuimelaar komt mondiaal voor in diverse biotopen, van ge matigd tot tropisch, zowel in ondiep water als in de diepere zeeën en oceanen met een watertemperatuur tussen 10 en 32 graden Celsius. Rondom Groot Brittannië en Ierland, en aan sluitend aan een brede kuststrook van Den Helder via de Straat van Gibraltar tot in de Middellandse Zee, heeft deze soort de status van doortrekker, op basis van geregelde zichtwaarne- mingen. Binnen dit grote verspreidingsgebied verblijven vooral solitaire dieren, enige tijd op een plaats in een delta, lagune, baai of een riviermond. In het Nederlands deel is het aantal strandingen tegenwoordig veel zeldzamer dan in de jaren der tig, veertig of zestig. De achteruitgang wordt wel in verband gebracht met de achteruitgang van de Zuiderzeeharing. In Zeeland Er zijn ruim 35 meldingen van waarnemingen uit Zeeland, waarvan het merendeel langs de Noordzeekust gedaan zijn. Soms zwemmen de dieren wat meer naar het oosten. Zo werd in november 1960, 140 km stroomopwaarts op de Schelde een tuimelaar geschoten (I). Enkele dieren kregen bekendheid doordat ze langere tijd op een plek verbleven. Zoals de tuime laar van de Brouwersdam, steeds aan de noordzijde, die vanaf april 1990 in die omgeving verbleef. Het dier werd in april 1991 bij Wemeldinge dood aangetroffen. De tamme tuimelaar Dony maakte eind 2002 een hele tocht door Zeeland, via Zee- brugge, Terneuzen, Rilland en via het Rijn-Scheldekanaal naar Dinteloord, Stellendam, de Roompot en weer terug naar Bres- kens. Vanaf half augustus 2007 hield zich bij de Bergsediep- sluis een tuimelaar op. Ook dit exemplaar liet zich geregeld in die omgeving bewonderen en werd daarbij vaak gesignaleerd met een sliert zeewier voor zijn rugvin. Op 12 september van dat zelfde jaar werd dit dier, een vrouw tje, dood aangetroffen in het Lodijksche Gat, ten Westen van de Oesterdam. Ook in Zeeland is de soort nu veel zeldzamer dan voorheen. Strandingen tuimelaar 80 r 60 i- 40 20 I Zeeland I rest Nederland Zoogdieren in Zeeland 215

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 219