WITSNUITDOLFIJN Lagenorhynchus albirostris Zeeland Nederland 216 Fauna Zeefandica door Luciën Calle Ik sta aan de rand van het zeezoogdieren opvang- bassin van Neeltje Jans. Er worden op dit moment twee dolfijnen opgevangen. Een witflank- en een witsnuitdolfijn. De dieren worden juist gevoerd. De talrijke bezoekers kijken opgewonden naar de wilde capriolen van de dieren. Ook ik ben opgewonden. Het is voor het eerst dat ik deze soorten in levende lijve zie. Met een zoogdiergids in de hand probeer ik de soorten te herkennen. Sjonge, dat is nog een heel geklungel voor een ongeoefende beginneling. Waar de verzorgers al bij de eerste glimp direct de soorten herkennen, gaat het voor mij vaak veel te snel. De witte voorzijde van de snuit van de witsnuit bijvoor beeld, is steeds al lang weer in het water verdwenen voor ik hem goed en wel heb kunnen zien. En het witte zadel achter de rugvin blijkt toch veel minder duidelijk dan op de plaatjes van de zeezoogdieren- gids. De flankstrepen zijn al helemaal niet zichtbaar Waarnemingen witsnuit dolfijn 1989 - 2008 (rood) en voor 1989 (zwart). want zover komen de dieren niet uit het water. Maar we blijven oefenen... Strandingen witsnuitdolfijn Uiterlijk en herkenning De witsnuitdolfijn behoort tot de groep van de dolfijnen met een korte stompe kop. Zoals de naam al aangeeft is de top van de snuit witgekleurd. Maar let op, ook tuimelaars kunnen zo'n vlek hebben. Achter de rugvin is een witte vlek aanwezig (zadel). Er loopt een witte flankstreep van de schouder tot onder de staart. De rugvin is hoog en sterk ge kromd. De lichaamslengte is meestal tussen 230-280 cm; de maximaal gemeten lengte bedroeg 310 cm. Gedrag Hoewel de witsnuitdolfijn frequent verticaal uit het water springt, gedraagt ze zich toch wat rustiger dan de ver wante soorten. Hij zwemt regelmatig in boeggolven van schepen mee. Witsnuitdolfijnen jagen in groepen en heb ben het vooral voorzien op scholen vis als haring, wijting, kabeljauw en makreel, die zich betrekkelijk dicht aan de oppervlakte ophouden. Daarnaast worden verschillende soorten inktvis en soms heremietkreeften gegeten. Verspreiding De witsnuitdolfijn komt zowel in de oostelijke als weste lijke kustzone van de Noordelijke Atlantische Oceaan voor. De soort is in hoofdzaak aanwezig in water tussen de 50 en

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 220