WITFLANKDOLFIJN Lagenorhynchus acutus door Luciën Calle 8 Fauna Zeefanifica Op een veel te kleine boot varen we vanaf Schotland via de Faeröer Eilanden helemaal naar IJsland en weer terug. Het kleine bootje gaat vreselijk tekeer en vooral tijdens de zware storm op de heenweg is na genoeg iedereen flink zeeziek. Niet bepaald gunstige omstandigheden om zeezoogdieren te spotten. Toch proberen we er het beste van te maken en we turen dagenlang over de woeste golven. Met bevriende na tuurliefhebbers maken we ook boottochten door het Skagerak, rond de Canarische eilanden, bij Gibraltar en door de Golf van Biskaje. We zien dolfijnen en walvissen in soorten en maten, maar één soort kreeg ik daarbij zelf nooit te zien: de witflankdolfijn. Het ellendige beest is volgens de literatuur plaatselijk behoorlijk algemeen en we voeren op verschillende plaatsen dwars door dergelijke toplocaties. Het moet een prachtig dier zijn, als je met een jaloerse blik de foto's in de boeken en op de site's bekijkt. Maargoed, Waarnemingen witflank dolfijn alleen voor 1989 (zwart). er moet wat te wensen overblijven. Mijn ultieme droomsoort blijft dus de witflankdolfijn. Uiterlijk en herkenning Met de korte snuit en eveneens lichte zijkant is de witflank dolfijn makkelijk te verwarren met de witsnuitdolfijn. De donkere snuit, het ontbreken van een wit zadel en de ka rakteristieke lichte flankstreep, die meer naar achteren zit, zijn onderscheidende kenmerken. Als de dieren niet hoog het water uitkomen is ook verwarring mogelijk met de gewone dolfijn, die een lange smalle snuit heeft en een minder inge togen gedrag. Witflankdolfijnen hebben een lichaamslengte van maximaal 270 cm; mannetjes zijn gemiddeld langer dan vrouwtjes. Gedrag Het dier zwemt meestal in groepjes van 10 tot 100 exempla ren; soms groeien deze groepen samen tot groepen van 1000 of meer exemplaren. Het is een wat rustige soort die slechts zelden schepen opzoekt en in de boeggolf mee zwemt. De witflankdolfijn maakt minder vaak horizontale sprongen bo ven het water uit als de verwante soorten. De vissoorten die geregeld op het menu staan zijn haring en makreel. In de zomer wordt de witflankdolfijn geregeld samen aangetroffen met groepen grienden, waarschijnlijk wordt dan de jacht op de verschillende soorten inktvis samen uitgevoerd. Verspreiding Gematigde en koudere wateren van de Atlantische Oceaan, waarbij de diepere delen favoriet zijn. In de Noordzee behoort alleen het noordelijke deel tot het gewone verspreidingsge bied. De dieren komen zelden dichtbij kusten. In Nederland zijn, met de Zeeuwse exemplaren meegerekend, elf strandin gen en een vangst bekend. Deze soort wordt aangemerkt als onregelmatige bezoeker van de Nederlandse wateren. In Zeeland Er zijn in Zeeland drie waarnemingen bekend van de wit flankdolfijn. Op 20 december 1863 werd in het Sloe (zuid zijde) een exemplaar gevangen. Ruim een eeuw later, op 15 maart 1967, strandde een vrouwtje bij Wissekerke en betrekkelijk kort daarna op 14 december 1973 een man netje bij Breskens. Het merkwaardige is dat de eerste twee strandingen in Nederland zich voordeden in Zeeland en dat alle overige strandingen zich noordelijker langs de kust van Nederland afspeelden. Gestrande witflank dolfijn.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 222