GRAMPER Grampus griseus door Luciën Calle We varen vanaf noord Schotland langs de Orkney Ei landen. Een goede plek om de gramper of grijze dol fijn te zien. Na een aantal uren zien we een groepje dolfijnen, die we als grijze dolfijnen determineren. De zee is echter ruig en door het vele opspattende water hebben we geen scherp zicht. Grijzige beesten met een duidelijke rugvin, meer kan ik er niet van maken. Ook het dier dat in de Golf van Biskaje even naast de boot opdook, liet verder niets van zich zien. De gram per blijft voor mij voorlopig dan ook figuurlijk een wat 'grijzige' dolfijn. Waarnemingen gramper alleen voor 1989 (zwart). Uiterlijk en herkenning Gezien de tamelijk uniforme grijze bovenzijde is grijze dolfijn een passende naam. Het dier heeft een bolle kop, zonder uit stekende snuit en een hoge sikkelvormige rugvin. Veel dieren hebben duidelijk zichtbare littekens. De genomen lengtema ten van slechts enkele dieren loopt uiteen van 287-409 cm; vrouwtjes zijn gemiddeld wat korter dan mannetjes. Gedrag De gramper is een actieve soort, die regelmatig uit het water springt. In de zomer leeft de soort in groepen van 20 tot 30 exemplaren; in de winter kan de groepsgrootte uitgroeien tot 200 stuks. Het voedsel bestaat uitsluitend uit allerlei soorten (pijl)inktvis, daarom wordt de gramper ook wel teutofaag genoemd. Verspreiding De gramper komt mondiaal voor in tropische en gematigde wateren. In west Europa wordt de soort geregeld waargeno men in de Golf van Biskaje, de Ierse zee en rond Schotland. In de zuidelijke Noordzee wordt de soort zeer zelden gezien. Ondanks de relatieve nabijheid van zijn reguliere versprei dingsgebied zijn er slechts vijf strandingen in Nederland bekend. In Zeeland In Zeeland is er slechts één vondst, en wel op 14 mei 1924 aan de zuidzijde van de Sloedam. Eerst werd gedacht dat het een griend was. Een eerdere vinder had er al de kop en vinnen afgesneden. Na een oproep in De Levende Natuur kwamen de ontbrekende onderdelen alsnog op de proppen en kon de puzzel worden afgemaakt. Het bleek een grijze dolfijn. Op de kaart staat deze waarneming ver van de kust lijn afgebeeld. De Sloedam is door latere inpolderingen aan beide kanten verbreed, waardoor de stip uiteindelijk midden in het land is komen te staan. Grampers. Zoogdieren in Zeeland 219

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 223