1 1 1. ORKA Orcinus orca door Jan Piet Bekker 9" "i 222 Fauna ZeeCandica Waarnemingen orka alleen voor 1989 (zwart). Het is begin 1972 en ik zit in de werkkamer van de burgemeester van Domburg. Achter hem hangt een groot schilderij waarop een bont getekende walvis achtige staat afgebeeld: onmiskenbaar een orka. Na het afleggen van mijn ambtseed blijf ik nog enige tijd gefascineerd het tableau bekijken. Het onderschrift onthult dat het een jong en onvoldragen exemplaar betrof: zijn moeder spoelde in 1783 aan op het strand achter kasteel West hove, tussen Oostkapel Ie en Domburg. Ik bewaar dit beeld op mijn netvlies. Tegenwoordig is dit fraaie doek zichtbaar voor elke bezoeker van het gemeentehuis van Veere, gevestigd in Domburg. Bijzonder is dat het geprepareerde jonge dier eind 2006 figuurlijk weer opdook in de collectie van hetZeeuwsch Genootschap der Wetenschappen. Uiterlijk en herkenning De orka is een grote zwartwitte dolfijn met een kenmer kend licht vlekkenpatroon: boven de ogen een witte, breed uitgelopen wenkbrauwveeg, een licht oranje getint zadel- vormige vlek, direct achter de dorsaalvin. De onderzijde is van af de voorkant van de bek tot aan de aarsopening, met een brede, naar achteren gevorkte, witte partij afgetekend. De lichaamslengte bij volwassen mannetjes is meestal tus sen 600-750 cm; vrouwtjes zijn kleiner: 505-590 cm. Uit schieters bestaan voor beide geslachten: voor mannetjes 910 cm en voor vrouwtjes 790 cm. Volwassen mannetjes zijn 'in het veld' goed te herkennen aan de hoge dorsaalvin die tot ruim 2 meter hoog kan worden. Gedrag Orka's jagen meestal in groepen van enkele exemplaren tot ca. 30 stuks. Groepen groter dan 100 dieren vormen een uitzondering. Bij de orka wordt onderscheid gemaakt Strandingen orka Zeeland rest Nederland 8 4

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 226