r -■ J J J J J J 0 J— BRUINVIS Phocoena phocoena door Luciën Calle 224 Fauna Zeelandica l/l/e staan op het havenhoofd bij Zierikzee en speu ren over de Oosterschelde om een glimp op te kunnen vangen van de bruinvissen die hier de laatste jaren regelmatig gezien worden. Het water is woelig en het is, zeker met dat felle tegenlicht, lastig zoeken. De beste manier is om met het blote oog de golven af te zoeken en dan bij een vermeende rugvin direct de ver rekijker aan de ogen te zetten. Het zoekveld is breed. Dan weer zitten ze helemaal linksachter om even la ter onverwachts weer vlakbij op te duiken. Meestal ben je met de kijker te laat en ook foto 's maken is bui tengewoon lastig. Veel afdrukken maar, en dan hopen dat er een mooi plaatje bij zit. 'jSSy .j.S' Waarnemingen bruinvis 1989 - 2008. Uiterlijk en herkenning De bruinvis is met een lichaamslengte van 130-180 cm - met een enkele uitschieter tot net meer dan 200 cm - onze kleinste dolfijn. Volwassen vrouwtjes zijn gemiddeld net wat langer dan volwassen mannetjes. Het is een rustig zwemmend dikkerdje, zonder spitse snuit. De rugvin is klein en driehoekig. De rug is donker, de flank grijzig en de buik lichtgekleurd. Maar de buik is bij een normaal zwempatroon nooit zichtbaar. De dieren komen steeds een paar keer kort achter elkaar aan de oppervlakte van het water om adem te halen, waarna ze weer enkele minuten onder water blijven. Gedrag De bruinvis is een rustig dier dat zelden uit het water springt of in de boeggolf van schepen speelt. Trekkende dieren ademen regelmatig om de ca. 16 seconden; als ze jagen duiken ze geregeld langer onder tot ca. 40 seconden. Bruinvissen jagen in de Noordzee veel op bodemvissen, als Strandingen bruinvis 500 y- 400 j— 300 4— 200 i- 100 j tong, schar en grondels, die ze zelfs met echolocatie van onder het zand weten te halen. Maar ook wijting en kabel jauw worden geregeld gegeten. Soms drijven ze in groepen scholen vis als haring, naar de oppervlakte en in een bal samen, om er dan vervolgens vis uit te pikken. Bruinvissen grijpen vis van achteren, van de zijkant of van voren, maar de prooi wordt altijd met de kop eerst naar binnen gewerkt. Verspreiding De soort komt verspreid voor in de kustwateren van het noordelijke halfrond. In Nederland en de aangrenzende Noordzee is de bruinvis het talrijkste in de ondiepe kust wateren. De Engelse naam harbour porpoise wijst daar ook op. De beste periode om bruinvissen te zien is de winter periode. Ondergang en opkomst Tot in de tweede wereldoorlog was de bruinvis een alge- I Zeeland I rest Nederland 1989 1991 1993 1995 2007

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 228