•s SPITSSNUITDOLFIJN VAN CUVIER door Luciën Calle Ziphius cavirostris Schedel spitssnuitdolfijn van Cuvier. Wat een spannend avontuur moet dat geweest zijn voor visser Doppegieter die op 14 juli 1914 samen met zijn zoon, een op de zandbank van de Kaloot gestrand 'Zeemonster' vastbond en terug naar Ter- neuzen sleepte. Het bijna zeven meter lange dier gaf grote klappen met zijn staart tegen de kleine hoog aars, zodat de stalen kettingen braken onder het ge weld. Het dier ontsnapte, maar werd enkele dagen later door andere vissers drijvend aangetroffen en vervoerd naar Boekhoute. Het bleek een mannetje te zijn en werd als 'potvis of catelot' gedetermineerd en in Assenede begraven. Pas 80 jaar later bij de opgraving van het geraamte, bleek dat het een spitssnuitdolfijn van Cuvier moet zijn geweest. Enkele jaren na het lezen van dit spec taculaire verhaal vaar ik mee op een schip over de Golf van Biskaje en duikt er vlak naast de boot ineens een spitssnuitdolfijn van Cuvier op. Het is een merk waardig roze gekleurd dier met een witte kop. Ik had Uiterlijk en herkenning Alleen al aan de roze bruine kleur en de bolle, bij oudere dieren contrasterende witte kop is de spitssnuitdolfijn van Cuvier eenvoudig te herkennen. De bek is betrekkelijk kort en alleen volwassen mannetjes hebben twee kleine tanden aan de punt van de onderkaak. De lichaamslengte van deze soort is meestal tussen 550-580 cm, met uitschieters tot zeven meter. Gedrag en verspreiding Normaal gesproken komt de spitssnuitdolfijn van Cuvier alleen of in kleine groepjes voor. Het dier beweegt zich rustig. Het voedsel bestaat vooral uit verschillende soorten inktvis en vissoorten die in de diepzee voorkomen. De soort heeft een mondiale verspreiding, van tropische tot in de gematigde wateren en dan vooral die met een diepte van 3000 tot 4000 meter. Er zijn maar vijf meldingen van de Noordzee. De dichtst bij ons land gelegen plaats waar de soort ge regeld voorkomt is de Golf van Biskaje. In Zeeland De enige Nederlandse vondst ooit was het exemplaar van 1914 op de zandbank van de Kaloot in de Westerschelde. Op 13 juli 1914 werd een walvisachtige gezien in de buurt van Knokke (België); het is goed mogelijk dat deze waar neming ook betrekking had op de hier beschreven spitssnuitdolfijn van Cuvier. De schedel ligt nu in het museum van Boekhoute. Waarnemingen spitssnuitdolfijn van Cuvier alleen voor 1989 (zwart). nooit kunnen vermoeden dit 'Zeemonster' ooit zelf nog eens in levende lijve en van zo dichtbij te kunnen bewonderen. Zoogdieren in Zeeland 231

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 235