DWERGVINVIS Balaenoptera acutorostrata 0 -I— Met een bevriende groep walvisspotters zijn we inge scheept op de Pride of Bilbao. Deze speciale walvisreisgaat van het Zuid Engelse Portsmouth dwars door de Golf van Biskaje naar het Spaanse Bilbao, en ook weer terug. Het is windstil, er is een heerlijk zonnetje en het wateroppervlak is mooi strak en golfloos als we door het zuidelijke Kanaal varen. Betere omstandigheden kan je jezelf niet wensen. Al snel ontdekken we de eerste walvissen. Het blijken al lemaal Dwergvinvissen tezijn. De enthousiaste meute rent van de ene kant van het dek naar de andere om maar niets te hoeven missen. Sommige dieren komen dichtbij de boot en laten zich fraai bekijken. Maar ook voor de dieren verder weg, gaat er steeds gejuich en zelfs applaus op. Dat dwerg uit de naam moet je overigens niet al te letterlijk nemen. Met een lengte tot tien meter zijn het nog steeds formi dabele dieren. Waarnemingen dwergvinvis 1989 - 2008 (rood) en voor 1989 (zwart). door Luciën Calle Uiterlijk en herkenning De dwergvinvis is een slank dier met een hoge sikkelvormi ge rugvin op tweederde van de rug. De bovenzijde van het lichaam is donker, de onderzijde wit. De flippers zijn karak teristiek wit met een zwarte achterrand. Volwassen dieren hebben een lichaamslengte van 8,5-9,1 meter; vrouwtjes zijn gemiddeld 0,5 m langer dan mannetjes. Gedrag De dwergvinvis zwemt vaak solitair, maar komt ook wel in groepen voor. De dieren zwemmen rustig, maar in verge lijking met de grotere walvissen zijn ze bewegelijk. Bij het ademen vertonen ze een snelle rollende beweging en soms springen ze een heel stuk uit het water op. Het voedsel bestaat vooral uit schaaldieren en vis. Verspreiding De dwergvinvis komt op alle wereldzeeën voor van het pakijs van de Noordpool via de evenaar tot de wateren rondom Antarctica. In de Noordzee is de dwergvinvis vooral in het noordelijk deel algemeen, langs de Noord Engelse en Schotse oostkust. Er lijkt geen trek naar het zuiden door de Noordzee te zijn. In het zuidelijk deel van de Noordzee wordt de soort geregeld vanaf de kust waargenomen en ook gespot vanuit vliegtuigen, die vaste vliegroutes afleg gen ten behoeve van het tellen van zeevogels. Aan de Nederlandse kust zijn in totaal 28 dwergvinvissen gestrand, waarvan 5 in Zeeland. In de rest van Nederland zowel als in Zeeland is er een piek in de eerste helft van de vorige eeuw. Opvallend is dat van voor 1850 in het geheel geen waarnemingen bekend zijn. Strandingen dwergvinvis 12 4 IZeeland I rest Nederland 236 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 240