BLAUWE V11MVIS Balaenoptera musculus door Luciën Calle "~h 238 Fauna Zeefandica Vanaf onze boot in de Golf van Biskaje zien we een flink aantal dwergvinvissen en ook enkele gewone vinvissen. Er is er echter één bij, die een veel grotere blaaswolk produceert dan alle andere, hoewel het dier toch ontzettend ver lijkt te zijn. Wauw, dat zou wel eens een blauwe vinvis kunnen zijn, wordt er door de talrijke walvisspotters overal gespeculeerd. Juist door die grote afstand kunnen we helaas geen details zien. Het dier duikt in de diepte en we zien het niet meer te rug, iedereen verder in onzekerheid achterlatend. Het grootste zoogdier dat ooit op deze aarde leefde. Tjon ge, dat maakt wel indruk. In de literatuur lees ik vervol gens dat dit gigantische dier door intensieve bejaging bijna is uitgestorven en zich mogelijk nooit meer goed kan herstellen. Het stemt wat treurig. Waarnemingen blauwe vinvisalleen voor 1989 (zwart). Uiterlijk en herkenning Dit grootste zoogdier ter wereld heeft mega afmetingen: tot meer dan 30 meter lang en tot 180 ton zwaar. De rugvin is klein en ver naar achter geplaatst. Bij goede belichting is een wat blauwige kleur zichtbaar. De blaaswolk van de steeds goed zichtbare uitademinglucht van gecondenseerde waterdruppel tjes, is krachtig en tot 12 meter hoog. Gedrag De blauwe vinvis beweegt zich aan het wateroppervlakte meestal rustig en sprongen uit het water zijn zeldzaam. Het dier zwemt meestal alleen of soms in kleine groepen en duikt tot ca. 500 meter diepte en eet bijna alleen krill. Verspreiding De soort is kosmopolitisch, maar door bejaging enorm achter uit gegaan. De blauwe vinvis is nu ernstig bedreigd. Het dier is sinds 1967 wettelijk beschermd, maar sindsdien is er nog geen noemenswaardig herstel opgetreden. In de Noordzee komt dit dier normaal gesproken niet voor, wel in de Golf van Biskaje. In Nederland zijn twee strandingen bekend: in 1594 bij het Sluyse Gat en later, in 1840 op het voormalige vogeleiland De Beer in Zuid-Holland. In Zeeland Er is slechts één stranding bekend, op 1 maart 1594. Het dier mat 24 meter en had zwarte baleinen, wat deed suggereren dat het een blauwe vinvis is geweest. Het dier strandde in 't Sluyse Gat in Zeeuws-Vlaanderen, op het strand dichtbij Cadzand. HPP ------ HgjBjjjgS Blauwe vinvis.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 242