GEWONE VINVIS Balaenoptera physalus door Jan Piet Bekker Als puur zoogdierliefhebber was ik 14 januari 2001 al best tevreden toen ik een jonge zeearend zag op Neeltje dans. Maar bijzonderheden komen zelden al leen. Goed en wel thuis, ging de telefoon: 'Wilje naar Vlissingen-Oost gaan om bij een verdronken walvis oogkamervocht te prikken?' Gewend aan soms zeer bijzondere vragen, ging ik op weg, na het bijeen pak ken van enkele spuiten met extra lange naalden en monsterbuisjes. De vraag werd al snel precies duide lijk: een gewone vinvis was bij opkomend tij de Quar- lushaven ingezwommen. Het ongelukkige dier onder schatte echter haar omvang en kwam klem te zitten tussen de kademuur en de steigerpalen. De geweldige krachtsinspanning van de kolos schoot te kort en er was geen weg terug: de staartvin kon nu eenmaal niet in zijn achteruit gezet worden. En toen kwam de vloed verder op... Te hulp geschoten havenpersoneel kon niets uitrichten en moest uiteindelijk werkeloos toezien hoe dit dier verdronk. Een uiterst ongebrui kelijke doodsoorzaak voor een zeezoogdiersoort die het in tijden van nood bijna een uur onder water kan uithouden. Waarnemingen gewone vinvis 1989 - 2008 (rood) en voor 1989 (zwart). De prik in het oog en het opzuigen van het kamer- vocht, was snel gedaan en na een duplo monster te hebben veiliggesteld, nam ik uitgebreid de gelegen heid deze gigant te bekijken. De uitslag van de bepa ling heb ik nooit meer vernomen, maar een kniesoor die daar op let. Strandingen gewone vinvis IZeeland I rest Nederland Zoogdieren in Zeeland 239

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 243