PERS EN ZOOGDIEREN door Jan Piet Bekker m.m.v. Sandra Dobbel Inleiding Binnen Zeeland krijgen spectaculaire waarnemingen van zoogdieren aandacht in de regionale pers, variërend van dag bladen tot radio en televisie. En wanneer het dan heel bij zonder is, komt zelfs de nationale pers er op af, zoals in 2001 toen een gewone vinvis verdronk in de haven van Vlissingen. Een spannend relaas en een speciale foto doen als het ware vanzelf zijn werk: bij veel mensen blijft zoiets in het geheugen gegrift. Zo overleeft een bijzondere gebeurtenis jaren, soms zelf eeuwen. Het is niet voor niets dat in het recent verschenen jubileumboek van de Provinciale Zeeuwse Courant PZC 250 jaar de jacht op een gewone vinvis en de vangst van een otter uitgebreid staan vermeld. In deze bijdrage wordt nader ingegaan waarom er een über haupt een aanleiding is om iets te schrijven over zoogdieren. Met andere woorden: wat is de bijzonderheid van zoogdieren. Maar zoogdieren zorgen wel eens voor een tweedeling in de samenleving; in de paragraaf verschillende meningen wordt dit kort toegelicht. De schrijvende pers is geen wetenschap pelijke bron: er staat in de krant, ongetwijfeld ongewild, wel eens onjuiste informatie over de zoogdieren zelf. Onder het kopje 'Betrouwbaarheid' wordt daar verder op ingegaan. Een top tien van zoogdiersoorten met aantallen geeft wat reliëf aan de aantallen meldingen die zich hebben voorgedaan. Ten slotte moet de zoogdieronderzoeker ook in de spiegel kijken en nagaan hoe hij of zij met de nieuwsmedia omgaat. Waarom die aandacht voor zoogdieren? Wat is nu de directe aanleiding voor de media om iets over zoogdieren te melden? En waarom schrijft de pers überhaupt over zoogdieren? De krant weerspiegelt de tijdgeest en alles wat er daarin leeft, laten ze reflecteren of lichten ze op een bijzondere manier uit. Zoogdieren hebben enkele aanspre kende kwaliteiten. Mensen identificeren zich met zoogdieren het zoogdier als het prototype van het aaibare dier. Grote ogen en ronde oren vervolmaken dit prototype. De andere kant van Top tien zoogdiersoorten in de pers damhert 41 zeehond 33 muskusrat 10 vos 9 bruine rat 8 bruinvis 8 ree 8 konijn 8 wezel 7 dolfijn 5 mol 5 aar deze aaibare en aantrekkelijke schoonheid wordt gevormd door twee eigenschappen. Aan de ene kant is dat de, naar menselijke maatstaven, soms wanstaltige afzichtelijkheid: een kop met wrattige vormsels en lange haren. Een aantal vleermuissoorten is daar het voorbeeld van uitstek voor. Be kijk maar eens een mopsvleermuis. Aan de andere kant zijn er ook veel mensen die een bijna ingeboren of spreekwoordelijke angst voor zoogdieren hebben: muizen, die door onverwachte en plotselinge bewegingen schrik kunnen uitlokken, zijn ook nog al eens de veroorzakers van een dergelijke afschuw. Om maar niette spreken over angstvoor honden... Dat veel zoog dieren dan ook nog 's nachts, dus in het donker, actief zijn, draagt niet altijd bij aan een positief draagvlak voor leden van deze klasse, maar maakt ze wel bijzonder. Een nauw gerelateerd onderwerp aan de negatieve aspecten om zoogdieren in de pers aan de orde te stellen, is de schade die sommige zoogdiersoorten kunnen opleveren. Graafschade door muskusrat of beverrat, is daar een sprekend voorbeeld van. Maar ook knaagschade en potentiële verspreiding van ziekten door diverse muizen en rattensoorten, zijn evenzoveel redenen voor de media om te berichten over zoogdieren. Sensatie en spektakel Bij walvisstrandingen is het spectaculaire voorval de reden om iets te vermelden in de pers. De afmetingen van de betreffende soort tegenover een vaak ook afgebeelde persoon en het lad dertje tegen het kadaver, laten iets zien van de verhoudingen. De stank van een langzaam op het strand vergaand karkas is via de media niet letterlijk te beschrijven, maar het is met veel zeggende gebaren als het dichtknijpen van de neus of het uit gebreid beschrijven van de stank, toch wel wat over te bren gen. Behalve het spectaculaire, levert het grote gevolg van de simpele aanwezigheid soms ook een bericht in de media op. Een muis bijvoorbeeld die het metroverkeer in heel Lon den platlegde. Zo'n bericht over knaagschade door een nietig zoogdier als een muis op een essentieel technisch onderdeel, met voor de menselijke infrastructuur desastreuze gevolgen, doet toch ook in de komkommertijd de mondhoeken licht naar boven krullen. Verder vormen bijzondere vondsten geregeld een aanleiding. Goede voorbeelden hiervan zijn de 'Waasland- wolf die de lezers van de dagbladen vele edities met zijn doen en laten bezig hield. Maar ook de vangst van een albinomol behaalde de provinciale krantenkolommen. Achtergrondverhalen in vaste rubrieken als 'Natuurstemmen' of in de bijlage 'Buitengebied' beschrijven geregeld wat men sen hebben met zoogdieren. Hier worden ook de acties uit de doeken gedaan over de diverse soortbeschermingplannen. Maar ook worden onderwerpen als nationale soortentellingen toegelicht of de opkomst van de vos uitgebreid belicht. Tenslotte vormen gerijpte en onderbouwde meningen in de vorm van recensies of de voorspelbare meningen van inge zonden brievenschrijvers een vast onderdeel van de kranten kolommen. Fauna 'lectandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 28