Verschillende meningen Soms is het niet zo zeer het zoogdier zelf waarover geschre ven wordt, maar zijn het de recht tegen over elkaar staande meningen over het beheer van zoogdierpopulaties die in het geding zijn. Het meest sprekende voorbeeld is in dit geval de voor- en tegenstanders van de jacht op damherten in de duingebieden van Schouwen en Walcheren. Het aantal jour nalistieke berichten, ingezonden brieven van zowel voor- als tegenstanders van bejaging, tot zelfs een hoofdredactioneel commentaar aan toe, geeft aan, dat deze jachtproblematiek het hart van de Zeeuwse samenleving treft. Betrouwbaarheid Het waarheidsgehalte van de berichtgeving is soms onbedoeld dubieus. Zo stond er bij een artikel in de PZC over een otter een afbeelding van een zeeotter, in de karakteristieke houding op de rug drijvend en zee-egels kapotslaand op een steen op de buik. Deze zeeotter is een zoogdiersoort die de kusten van het westen van Noord-Amerika bevolkt. Het is nog wel enigszins begrijpelijk dat deze fout gemaakt wordt omdat de in Europa levende otter in het noordwesten van Groot-Brittannië veel is te zien langs de kust en daadwerkelijk in zee foerageert. Minder begrijpelijk is een afbeelding van een vruchtenetende vleermuis, een tropische soort, bij een stukje over winterver blijven van vleermuizen. Het zijn maar een paar voorbeelden uit vele. Hoe vaak schrijft de pers? Welke zoogdiersoorten staan er nu het meest in de belangstel ling van de pers? Om hier iets meer over te zeggen zijn gedu rende zo'n 15 jaar vrijwel alle publicaties in de PZC uitgeknipt en gerubriceerd, in totaal 177. Daarbij komen nog eens 3 arti kelen uit andere geschreven media. Bij 67 artikelen werd een foto geplaatst, meestal een afbeelding van het betreffende zoogdier. Bijgaande tabel geeft de top tien geeft over welke soorten het meest is geschreven. Het zal niet verbazen dat het damhert met 41 artikelen boven aan staat; wanneer de hier niet vermelde combinatie van damhert/ree wordt meegere kend, komen daar nog 3 artikelen bij. Onder deze 41 artikelen zitten 15 ingezonden brieven en zelfs een hoofdredactioneel commentaar. De teneur van de bijdragen bestaat meestal uit de verschillende inzichten over de omvang van de populatie en hoe die in toom te houden. Top tien van zoogdiersoorten in de pers. De zeehond is een goede tweede met 33 vermeldingen. Hierbij gaat het soms over de stand van de gewone zeehonden in Zeeland, maar meestal over individuele jonge zeehonden. De muskusrat volgt op grote afstand met 10 beschrijvingen; daar bij gaat het bijna altijd over de vorderingen bij de bestrijding. De melding van een aangespoelde dode muskusrat in Vlissin- gen viel daar bij uit de toon. Er valt nog iets op: in maart 1999 werd in een PZC artikel ge meld, dat er een dode bruinvis was aangespoeld in Ossenisse. Die melding valt in het begin van de toename van de bruinvis sen langs de gehele Nederlandse kust. Sinds die tijd zijn er vele tientallen dode bruinvissen langs de Zeeuwse kust aan gespoeld, maar over de aantallen staat in de PZC bijna nooit meer wat vermeld. Een eerste waarneming over een bruinvis surft op het voorste deel van de publiciteitsgolf mee; over de tsunami aan latere strandingen wordt niet meer bericht. Zo gaat dat kennelijk bij de schrijvende pers. Omroep Zeeland heeft zich - evenals overigens de PZC - uitge breid beziggehouden met de 'Waasland-wolf. In onderstaande tabel staat een korte weergave van de onderwerpen die aan de orde zijn geweest Berichten over de Waasland-wolf in de media 4-12-2000 Wolf in Zeeuws-Vlaanderen gefilmd - getracht wordt hem levend te vangen 11-12-2000 ZLTO wil dat wolf verdwijnt 12-12-2000 Wolf levend vangen vindt politie 20-12-2000 Wolf wordt opgejaagd 21-12-2000 Wolf laat zich weer zien in Zeeuws-Vlaanderen 22-12-2000 Wolf is weer bezig: schapen dood gebeten 26-12-2000 Wolf is te zien op internet 4-1-2001 Hoe zit het nou precies met de wolf 12-1-2001 Politie stopt zoektocht naar wolf 15-1-2001 Fotograaf looft beloning uit voor wolf 16-2-2001 Wolf is begraven, zegt anonieme bron 13-3-2001 Woede over uitblijven schadevergoeding door wolf gedode schapen 26 Fauna Zeefandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 30