Uitgedroogd fretje gedumpt in Nollebos Veldspitsmuis en j>fM bezwaren kunnen aanleg vertragen Sentiment De pers is altijd op zoek naar een pakkende kop om de lezer tot lezen te prikkelen. Bij de kop 'Ongeluk door konijn' wordt de lezer als het ware getrokken door de titel van het ongeluk. 'Fretje gedumpt', 'Vos bijt kippen dood' of'Doodgehongerd in de duinen' zijn even zo vele voorbeelden van de opmaak van een artikel, waardoor op basis van sentiment voor een onge kende impact van het betreffende stukje werd gezorgd. De oudere uitgaven van streekkranten, die tegenwoordig ge makkelijk doorzocht kunnen worden, laten goed zien dat het sentiment in de loop van de jaren sterk is veranderd. In te genstelling tot wat nu de teneur is bij de berichtgeving van de jacht op en overlast van damherten, werd vroeger over de jacht op een wild zwijn wel heel anders bericht. Zo werd in de Zierikzeesche Nieuwsbode van 30 oktober 1947 een uit gebreid verslag gedaan over de achtervolging van een wild zwijn op Schouwen-Duiveland. De apotheose luidde: Voordat hij onder Noordwelle over een sloot wilde springen, kwam hij met open bek naar zijn achtervolgers toe om ten aanval te tijgen. Dat werd hem noodlottig! Van tamelijk dichtbij knalden de schoten uit jachtgeweer en stengun en viel 'het zwijn', in de kop getroffen, dood in een sloot aan de Zuidwelleweg onder Noordwelle'. Zoogdieronderzoekers en media De relatie media en zoogdieren heeft ook een geheel ande re kant: hoe gaan zoogdieronderzoekers om met de media? Vooropgesteld, regelmatig worden bijdragen geleverd in tele visie-uitzendingen en radioreportages voor Omroep Zeeland en vaste rubrieken in de PZC en BN/de Stem. Zoogdieronder zoekers moeten ook accepteren dat nieuwsmedia hun eigen dynamiek en voorkeuren in het publiceren hebben. Hier geldt gewoon de persvrijheid. Maar zoogdieronderzoekers laten het ook wel eens afweten bij bijzondere waarnemingen, zoals overwinterende meervleermuizen in Zeeland of een trendma tige toename van franjestaarten over de laatste 20 jaar. Als je iets bijzonders ziet, stootje elkaar aan om er op te wijzen. Dat zou voor zoogdieronderzoekers in brede zin ook moeten gelden: een fraaie waarneming verdient een positief bericht in de media. Anderzijds kan het ook lastig zijn om journalisten te interesseren voor een bezoek in de vroege ochtend of in de nachtelijke uren, wanneer er het beste gevangen wordt. Om nog maar te zwijgen van het volle programma tijdens de zoog dierkampen. Websites zoals waarneming.nl en telmee.nl zijn de hedendaagse aanplakborden voor het vermelden van alle waarnemingen en dus ook die van de bijzondere. De publicatie van dit boek kan ook opgevat worden als één van de manieren om bijzonderheden van zoogdieren in Zeeland in het volle licht te zetten. Alle gegevens uit dit boek worden ook opgenomen op de landelijke website van de 'Levende Zoogdieratlas' van de Zoogdiervereniging. Donderdag 7 augustus 2008 PZC door Emile Calon vlissingen - Coby Louwerse van dierenopvang De Mikke toonde zich zeer verontwaardigd over de 'onverlaat' die een fretje zonder eten en drinken heeft gedumpt in het Nollebos in Vlissingen. Het diertje werd gisterochtend door een medewerker van de ge meente gevonden. In een karton nen doos trof hij een kattenmand- je aan met daarin een volwassen fret. „Zonder eten, zonder drin ken." Het uitgedroogde diertje werd naar De Mikke gebracht waar het eerst water en daarna voedsel kreeg. Louwerse vindt het onbegrijpelijk dat mensen een dier zo durven dumpen. Volgens haar worden regelmatig fretjes bij haar gebracht omdat mensen zo'n marterachtige niet lang als huisdier willen. Dumpen op een manier zoals in het Vlis- singse Nollebos maakt ze 'geluk kig' zelden tot nooit mee. Fretten worden over het algemeen als gezelschapsdier gehouden. Maar er zijn ook fretten die wor den gebruikt voor de jacht. In dit geval gaat het volgens Louwerse om een huisdier. Een uitgedroogd fretje is ondergebracht bij De Mikke. foto Lex de Meester SLUISKIL - Nu de financiering van de tunnel rond is kan verder gegaan worden met de voorbe reiding. In de berekeningen van direc teur T. Buis van de NV Wester- scheldetunnel kan in de loop van 2012 de kanaaltunnel in ge bruik worden genomen. Eer het zover is, zijn er echter nog heel wat stappen te nemen. De be langrijkste: Begin 2008: Ontwerptracébe- sluit. Daarin staat precies waar en hoe de nieuwe tunnel met de toeleidende wegen wordt aange legd en hoe eventuele natuur- schade gecompenseerd zal wor den. Uit voorlopig onderzoek blijkt dat de bouwers rekening hou den met twee bijzondere dieren in het gebied; de steenuil en de veldspitsmuis. Zover ze nu we ten is het mogelijk via natuur compensatie de aantasting van het leefmilieu voor die dieren te compenseren. Zomer 2008: Tracébesluit met definitieve plannen voor tunnel en trace's. Zomer 2008: Aanbesteding van de bouw. Begin 2009: Start bouw. Medio 2012: Oplevering ka naaltunnel. Het bovengenoemde schema houdt geen rekening met lange bezwaarprocedures. Als velen in verzet komen tegen de bouwplannen en bereid zijn tot het uiterste te gaan, kan het wel eens 2014 of mogelijk nog later worden voor de eerste auto's bij Sluiskil onder het Kanaal van Gent naar Terneuzen rijden. Twee opvallende berichten. Zoogdieren in Zeefand 27

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 31