II ij ■■i Ixl I I I ZOOGDIEREN, BESMETTELIJKE ZIEKTEN EN DE MENS door Jan Piet Bekker Inleiding Besmettelijke ziekten circuleren vooral onder populaties van soorten; het is daarbij voor de ziektekiemen om het even of het gaat om de mens, andere zoogdiersoorten of weer andere orga nismen. Juist door hun betrekkelijk nauwe verwantschap zijn er nog al wat ziekteverwekkers die zowel voorkomen bij de mens als ook bij andere zoogdieren: de zoönosen. In dit hoofdstuk wordt een aantal potentiële risico's beschreven die contacten met sommige zoogdieren met zich mee brengen. Het gaat dan om in het wild levende zoogdieren en niet de landbouw- of huisdieren. Dieper wordt ingegaan op enkele ziekten uit de oude doos, die veel van hun gevaar lijken te hebben verloren, zoals pest en hondsdolheid, maar waarvan besmettelijkheid en of ge vaar nog steeds niet moet worden onderschat. Uiteraard hoort ook de ziekte van Weil in dit rijtje thuis, maar ook nieuwere soorten besmettelijke ziekten die de laatste tijd de kop opsteken, maar eigenlijk in een nieuw jasje zijn gestoken, zoals Hantavi- rusinfecties, zullen kort de revue passeren. Voor de hierboven genoemde ziekten bestaat een meldingsplicht; van Hantavirus- infecties pas sinds 2004. Elke activiteit van de mens brengt risico's met zich mee, of het nu op het werk is of als deelnemer aan het verkeer. Ook het bezig zijn in de vrije natuur kent risico's; daar variëren de ri sico's van het onschuldig lijkende verstappen in een konijnen hol tot het verpletterd worden onder een omwaaiende boom. Het oplopen van besmettelijke ziekten door in het wild levende zoogdieren hoort ook in dat rijtje. De risico's moeten ook niet overdreven worden. Juist door kennis van zaken en het opvolgen van adviezen, kunnen de risico's tot redelijke proporties worden teruggedrongen, maar nooit geheel worden uitgesloten. Pest De pest, ook bekend als de 'Zwarte Dood', kwam in de Middel eeuwen in Europa geregeld voor en eiste bij elke epidemie tal loze slachtoffers. Vooral in grote steden als Londen en Amster dam, sloeg deze ziekte met name toe in de wijken waar mensen dicht opeen woonden. Aanvankelijk werd de oorzaak gezocht in slechte luchtkwaliteit. Pas veel later werd het verband gelegd met de zwarte rat en de rattenvlo Xenopsylla cheopis. Inmiddels is bekend dat de rattenvlo, besmet met de pestbacterie Yersinia pestis, de ware oorzaak is van de ziekte. Als deze vlo de bacterie binnenkrijgt met het bloed van een besmette rat legt de bacterie het maagdarmkanaal stil, waardoor de vlo geen voedsel meer kan opnemen en hongerig blijft. Dit heeft weer tot gevolg dat de vlo zoveel mogelijk ratten zal steken om bloed te zuigen. Zo besmetten ratten elkaar, maar gaan zelf ook dood aan de pest, waarna de vlooien overspringen op andere dieren en mensen in hun omgeving en de ziekteverwekkende bacteriën doorgeven. De pestbacterie komt door steekwondjes van deze rattenvlo bij de menselijke slachtoffers in het onderhuidse weefsel en verspreidt zich naar de bijbehorende lymfeklieren. Deze klieren zwellen sterk op en zo ontstaat de builenpest. Dit gaat gepaard met een ernstig algemeen ziek zijn. Wanneer ook de longen zijn aangetast, verspreidt de pestbacil zich ook door hoesten. Onbe handeld gaan mensen met longpest in bijna 100°/o van de ge vallen dood; voorde andere vormen varieert dit van 60 tot 80°/o. In onze streken was het uitbreken van de pest vooral seizoenge bonden aan warme nazomers op momenten dat er veel vlooien en veel ratten waren, tijdens het wegtrekken van jong volwas sen dieren. Van de 14de tot de 17de eeuw kwam ook in Zeeland de pest regelmatig voor: zo waren er epidemieën in 1349,1515, 1532,1556,1568,1583,1603,1625,1635 en 1666. Deze laat ste epidemie duurde voort tot 1668, waarmee de pest verdween uit Zeeland. Tegenwoordig is behandeling goed mogelijk met antibiotica. Wereldwijde epidemieën komen tegenwoordig nog zelden voor; van 1989-2008 werd geen enkel geval gerappor teerd in Nederland. Rabiës of hondsdolheid Hondsdolheid of rabiës is een ziekte die wereldwijd voorkomt en steeds wordt geassocieerd met bijtverwondingen door vos sen en straathonden, maar ook veel andere in het wild levende zoogdieren kunnen de ziekte verspreiden. De laatste decennia staat het risico door bijtwondjes van vleermuizen sterk in de schijnwerpers. gemelde Leptospirosegevallen in Nederland I t 1 i 1 1989 1991 1993 1995 1997 1999 2001 2003 2005 2007 28 Fauna Zeefandïca

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 32