2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 Teek op huid. rug. In deze fase manifesteert zich een verminderde nierfunctie. Geregeld (90°/o) verloopt de ziekte geheel zonder klachten; van de ernstige gevallen overlijdt minder dan 1% van de mensen. Het aantal gevallen van Hantavirusinfecties in Nederland wordt sinds 2004 landelijk bijgehouden (zie figuur) en vertoont sinds de eerste registratie een duidelijke stijging. Het werkelijke aantal gevallen zal door het vaak symptoomloze verloop, ongetwijfeld veel hoger zijn. Voor zowel Hantavirusinfecties als leptospirosen is preventie belangrijk. Zwem daarom niet in open water; de verspreidings- kaart van de bruine rat laat zien dat deze dieren in alle bin nenwateren voor kunnen komen. Als in en langs sloten of open water gewerkt wordt, vermijdt dan hand-mond contact - eten, roken en dergelijke -. Voor mensen die zoogdieren voor hun be roep of hobby hanteren, is het van belang niet in contact met urine of uitwerpselen te komen. Na afloop van een hanteeractie is het van belang de handen goed met water en zeep te wassen. Ziekte van Lyme Hoewel de ziekte van Lyme niet in eerste instantie als besmet telijke ziekte staat vermeld (het is geen besmettelijke ziekte in de zin van de wet), dient bij onderzoek naar zoogdieren in het vrije veld, zeker ook met deze ziekte rekening te worden ge houden. De teken die de bacterie bij zich dragen, zijn als jonge nimfen aangewezen op kleine zoogdieren als spits-, woel- en ware muizen. In een later stadium hebben ze grotere zoogdieren als ree of damhert nodig. Het zijn vooral deze oudere teken die de voor mensen ziekmakende bacterie bij zich dragen. In het karakteristieke geval verloopt de besmetting als volgt: de teek kruipt naar een gedeelte van het lichaam met een dunne huid, de liezen bijvoorbeeld. De teek bijt zich in de huid vast en zuigt zich vol bloed. Daarbij zwelt zijn lichaam op tot een grijs erwtje en dan laat hij zich na enkele dagen los. Na de derde bloedmaal- tijd brengt het vrouwtje een nieuwe generatie van vele tiental len exemplaren groot. De steekwond raakt zo besmet met de bacterie Borrelia burg dorferi. Dit wondje zal nauwelijks last veroorzaken, maar na een week of zes ontwikkelt zich een langzaam groter wordende ring rond het steekgaatje. Als deze fase onbehandeld blijft, kan de infectie langzaam doorgaan en behalve gewrichten, hart ook bijvoorbeeld het centrale zenuwstelsel aantasten. Niet elk geval verloopt karakteristiek: er zijn ook gevallen die nooit een derge lijk fraaie ring rond het steekgaatje vertonen. De ziekte kan behandeld worden met antibiotica en liefst in een zo'n vroeg mogelijk stadium. Preventie is nog beter, door niet door hoog gras te lopen en na afloop van een wandeling het lijf te (laten) inspecteren op de aanwezigheid van teken. gemelde Hantavirusinfecties in Nederland 30 Fauna Zeetandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 34