1 f Aantal vangsten Muskusratvangsten 1989 Er zijn verschillende periodes geweest met een wisselende in- tensiteit van bestrijding. Daardoor is ook het succes van de bestrijding verschillend geweest. Na een periode waarin het dier zeer talrijk was, is vanaf het jaar 2000 de bestrijding veel intensiever aangepakt. Het gevolg daarvan, en ook omdat de bestrijding in België effectiever werd aangepakt, was dat de populatieomvang vanaf dat jaar is gaan dalen. De bestrijding zelf gebeurt op verschillende manieren. Onder duikers worden fuiken geplaatst waarin de dieren verdrin ken. Op drijvende vlotjes worden inloopvallen geplaatst met lokvoer. En voor de ingang van de holen, zo'n halve meter onder de waterspiegel, worden klemmen gezet. Er wordt bij deze uitgesproken herbivoren niet met gif gewerkt omdat het voedselaanbod te veelomvattend is om gerichte doseringen te verschaffen, zonder het milieu aan te tasten. Behalve de muskusratten komen er regelmatig ook andere dieren in het vangmateriaal terecht: de zogenaamde bijvang sten. Behalve vogelsoorten als waterhoentje of aalscholver, worden ook vis of schaaldieren als wolhandkrab, geregeld ge vangen. Aan de top van de lijst van bijvangsten staat bruine rat. In de omgeving van nertsenfokkerijen komt er wel eens een Amerikaanse nerts in klem of fuik. Het aantal bijvangsten van woelratten is drastisch afgenomen. De moderne fuiken hebben namelijk een maaswijdte, die zo ruim is dat woelratten kunnen ontsnappen. Tenslotte wordt er een enkele keer een bunzing en nog zeldzamer, een hermelijn gevangen. De be langrijkste oorzaak dat er tegenwoordig veel minder bunzings als bijvangst in Zeeland gemeld worden, is dat de populatie van de bunzing sterk is ingezakt. De bestrijding is steeds weer onderwerp geweest van dis cussies. De bijvangsten in de fuiken van bijvoorbeeld kleine marterachtigen was daarbij vaak een punt. De vele fuiken die overal in de watergangen staan vormen ook lastige hindernis sen voor otters en bevers. Nu deze dieren in Nederland op nieuw zijn uitgezet en aan een comeback bezig zijn, wordt dat probleem snel groter (in Zeeland vooralsnog niet). Zowel otter - ammmam i i au< Muskusratvangsten 1992 (legenda zie figuur uiterst links). als bever worden hierdoor namelijk veel vaker gedwongen de weg over te steken, omdat de duikers onder die wegen geblok keerd zijn. En dat geeft weer een groter risico op verkeers slachtoffers. Maar ook aan het nut van de bestrijding werd regelmatig ge twijfeld. Bijvoorbeeld omdat nu de populaties constant in de groeifase worden gehouden en er zo geen kans op natuur lijke stabilisatie is. De bestrijding kost jaarlijks nationaal ruim 30 miljoen euro, terwijl de schade slechts 1-5 miljoen euro bedraagt. Dat lijkt weinig efficiënt. Daarnaast lijken er alter natieven te zijn zoals alleen intensief bestrijden bij kwetsbare elementen als dijken, het fysiek onmogelijk maken om op die plekken te graven of het breder maken van de dijken, zodat graafwerk niet schaadt. Ook is met de aanleg van oevers met een flauwe hellingshoek, zoals bij natuurvriendelijke oevers, te voorkomen dat de dieren überhaupt graven. De dieren gaan dan over tot het bouwen van nesten in het water. Tot slot werd ook de methode van bestrijden bekritiseerd. De dieren verdrinken namelijk in de fuiken en dat brengt een el lendige doodsstrijd met zich mee. De Faunabescherming, Bont voor Dieren en de Dierenbescherming riepen alle Provinciale Staten en Waterschappen daarom in 2008 op om een funda mentele discussie te voeren over de muskusrattenbestrijding. In de toekomst is het denkbaar dat er andere fuiken gebruikt moeten worden. Bijvoorbeeld fuiken met een ontsnappings mogelijkheid naar een ruimte boven het water, waar er een klapval aanwezig is. Door sommige bestrijders, onder andere uit Zeeland, wordt daar al op vooruitgelopen en geëxperimen teerd met verschillende modellen. Beverratten bestrijding Hoewel de eerste beverrat in Zeeland pas in 2001 werd gevan gen, waren de medewerkers van de Muskusrattenbestrijding al alert op eerdere meldingen of vondsten. Langs de Zuid-Hol landse kant van de Krammer en Volkerak werden namelijk al sinds de jaren negentig beverratten vastgesteld en gevangen. De intro van de beverrat, geeft de op handen zijnde intocht 32 Fauna Zeelandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 36