p ■■■■■I ■a N~.rft 'J Muskusratvangsten 1998legenda zie figuur uiterst links). vanaf de Hompelvoet in de Grevelingen van deze soort in Zeeland al aan. In 2001 was het dan zover: door speurwerk werden op de Slikken van de Heen tekenen van het eerste exemplaar gevonden en later werd dit dier gevangen. De piek van 51 exemplaren in 2004 is afkomstig van slechts een paar locaties van een ouderpaar met jongen. Bij dieren met een aantal van meer dan 10 jongen in een worp, kom je snel aan dit soort hoge aantallen. Binnen Zeeland is sinds 2004 een van de medewerkers van de muskusrattenbestrijding ook belast met het speuren en van gen van beverratten. Als een dier is opgespoord, wordt gericht een aantal inloopkooien uitgezet en dagelijks gecontroleerd. De gevangen dieren worden met een geweer gedood. Voor de beverrat is het selectief vangen met klemmen niet mogelijk. Bruine rattenbestrijding De populatie bruine ratten is in Zeeland sinds de jaren 90 van de vorige eeuw snel toegenomen. Ze komen net als huismui zen vaak in grote aantallen voor bij opslagplekken van gra nen en intensieve veehouderij. De schade bestaat uit vraat, geknaag en verspreiding van ziekten. In het verleden werden bruine ratten alleen bestreden met vallen en gif. Tegenwoordig werkt men ook wel met ultrasoon geluid om de dieren te verjagen. Door preventieve maatrege len zoals het bouwen van voor plaagdieren ontoegankelijke graanschuren, het snel afdekken van afval of het verbeteren van het rioleringssysteem, is de belangrijkste stap gezet. Door de bestrijding werd de soort weer flink teruggedrongen. Sinds het begin van deze atlasperiode neemt de bruine rat in Zeeland echter weer toe. Daarvoor worden door de plaagdier- bestrijders verschillende oorzaken genoemd, zoals de warmere winters, de toename van de teelt van maïs, het laat oogsten van maïs, het overdadig voeren van eenden in vijvers en het ontbreken van een goed gecoördineerde en eenduidige be strijding. Wat dat laatste betreft, die bestrijding wordt soms Muskusratvangsten 2001 (legenda zie figuur uiterst links). door gemeenten uitgevoerd, soms door professionele be drijven, maar vaak ook door particulieren zelf. Door de vaak onprofessionele werkwijze van die particulieren is bestrijding op regionaal niveau minder effectief. Ook zijn bruine ratten steeds meer resistent tegen de eerste generaties gifstoffen. De dichtheden zijn op dit moment weer zo groot dat op ba sis van een deskundige schatting we er vanuit kunnen gaan dat er op elke 500 meter slootoever tenminste een bruine rat aanwezig is. Daarbij worden door de professionele bestrijders plaatselijk hogere aantallen genoemd. Zoals de inschatting voor sommige delen van West Zeeuws-Vlaanderen in 2008 van ca. 100 dieren per 100 meter slootlengte. Ook worden aantallen genoemd van honderden tot enkele duizenden per 'probleembedrijf. Bestrijding overige ratten en muizen Zwarte rat, woelrat, veldmuis en huismuis kunnen soms ook aanzienlijke schade aanrichten. Ook huismuizen komen vaak in grote aantallen voor bij opslagplekken van granen en in tensieve veehouderij. De schade bestaat uit vraat, geknaag en er is een risico op verspreiding van ziekten. De zwarte rat blijkt vooralsnog tot Zeeuws-Vlaanderen beperkt, maar neemt daar geleidelijk aan wel toe. Dit dier wordt vooral gevreesd als verspreider van ziekten. Schade van woelratten wordt gemeld door boom- en aspergekwekers. Bosmuizen kunnen op akkers flink huishouden. De bestrijding van deze soorten, inclusief de bruine rat, is per locatie verschillend georganiseerd. Gemeenten hebben bestrijdingsteams of huren die in. De be strijding verschilt echter per gemeente. Een aantal Zeeuwse gemeenten pakt de bestrijding alleen in de kernen op. Anderen doen kernen en bedrijventerreinen, maar niet het buitenge bied. Weer anderen helpen ook mee op de boerenbedrijven. Er zijn een aantal particuliere bestrijdingsbedrijven die vooral op bedrijfsterreinen actief zijn of gemeenten ondersteunen. De grotere bedrijven hebben soms een eigen bestrijdings dienst. Veel landbouwers doen de bestrijding zelf. Zoogdieren in Zeeland 33

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 37