Mollenweg Mollenweg Mollenweg Mollenweg Mollenbestrijdingsmiddelen te kust en te keur. De meest gebruikte methode is het uitleggen van gif. De eerste generaties gif die daarvoor gebruikt werden, waren zo giftig dat ook veel roofdieren eraan stierven. Dat had op die manier een averechts effect. Die gifstoffen zijn tegenwoordig verbo den, maar worden illegaal nog steeds gebruikt en bijvoorbeeld in België gehaald. Ook op de genoemde bestrijdingsmethoden van ratten en muizen is er wel kritiek. Zo is de aanpak wei nig efficiënt, want er is nog steeds een plaatselijk zeer hoge dichtheid aan bijvoorbeeld bruine ratten, terwijl ook de zwarte rat verder toeneemt. Als oorzaken van het falen wordt daarbij genoemd de provinciaal gezien geheel versnipperde uitvoering en het bestrijden op een niet-professionele manier door eige naren van de kleinere bedrijven. Interviews Alle plaagdierbestrijders komen veel in aanraking met zoog diersoorten als bepaalde soorten ratten en bepaalde soorten muizen, soorten waar andere onderzoekers veel minder vaak tegenaan lopen. Het zijn mensen die vijf dagen per week aan deze soorten werken. Veel van de professionele bestrijders re gistreren de plaagdieren die ze verdelgen. Het bleken daarom voor dit boek waardevolle bronnen voor verspreidingsgege- vens. Daarom is met deze mensen een hele reeks van inter views gehouden. Het bleken vaak heel betrokken personen te zijn, met een schat aan kennis. Behalve dat een nauwkeurig beeld over de talrijkheid en verspreiding van de verschillende soorten plaagdieren werd verkregen, waren de interviews ook leerzaam. Verder leverden ze tal van anekdotes op. Hier een willekeurige greep daarvan uit de gesprekken met een aantal Zeeuwse bestrijders: Een van de plaagdierbestrijders vertelde gefascineerd en res pectvol over zijn strijd tegen de volgens hem super intelligente zwarte rat, die hem vaak te slim af was. Een collega vertelde over de vondst van een vrouwtje bruine rat die aan gif gestorven was en dood op het nest lag, ter wijl een groepje jongen nog aan de tepels lag. Hij was daar flink door aangedaan. Weer een ander ziet het als een kans om schoolklassen uit te nodigen en kinderen voorlichting te geven over het leven van bruine ratten en andere plaagdieren. Muskusratbestrijders zijn veel in de natuur en zien veel; zo nam een van de bestrijders waar hoe een wezel naar een van de valvlotjes midden op een vaart zwom, om daar aan een gevangen woelrat te vreten.Een andere muskusratbestrijder meldde voortplanting bij de Amerikaanse nerts, onder andere zichtbaar aan de verschillende kleurtinten van de gevangen dieren. Hij ving ooit een dier, dat inclusief staart, 87 cm lang bleekte zijn; dit is 20 cm langer dan in handboeken staat ver meld. In hutten van muskusratten trof hij als 'onderhuurders' bruine rat en hermelijn met jongen aan, terwijl bruine kieken dief en grauwe gans er bovenop broedden. Een collega vond ook bunzingen in hutten van muskusrat. De grootste hut die hij ooit vond bleek twee meter boven het waterniveau uit te steken. Daarnaast heeft hij het voordeel plekken waar veel muskusratten in de slootkant zitten, zelfs te kunnen ruiken. Muskusratbestrijders zijn soms uitvinders; zo experimenteert er een persoon met rattenfuiken, waarin de dieren geen el lendige verdrinkingsdood sterven, maar via een ontsnappings route geleid worden naar een boven water staande, direct do dende klapval. Muskusratbestrijders zijn door hun vaak jaren lange ervaring ook in staat de aanwezigheid van woelratten te herkennen aan de zwembanen die ze in het water en over de bodem van de sloot achterlaten. Tenslotte hebben muskus ratbestrijders een goed zicht op dramatische ontwikkelingen in hun gebied: een decimering van de populatie bunzing ten opzichte van 15 jaar daarvoor. Zoogdieren in Zeefand 35

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 39