«irtÉÜHi 46 Vleermuiskast. Vleermuiskasten Ook voor vleermuizen worden regelmatig kasten opgehan gen. Ze hebben als voornaamste doel dat daarmee soorten als ruige dwergvleermuis en grootoorvleermuis kunnen worden geïnventariseerd. Vleermuiskasten ophangen heeft vooral zin in een jonger bos zonder voldoende holle bomen. Bescherming van het individu Dit is het terrein van de dierbescherming, dierenambulance, de dierenopvangcentra en dergelijke. Deze zijn vaak gericht op huisdieren, verwilderde of juist half tamme wilde soorten. Een enkele keer komen hier, netzoals bij de dierenartsen verwonde wilde zoogdieren terecht. Omdat dit boek zich richt op in het wild levende soorten wordt hier niet verder op ingegaan. Er zijn opvangcentra die gewonde wilde zoogdieren opvangen, zoals De Mikke in Middelburg. Een organisatie die zich zelfs geheel richt op het opvangen van gestrande zeezoogdieren is de Eerste Hulp Bij Zeezoogdieren, de EHBZ. Opgevangen zee honden of dolfijnen worden vaak naar opvangcentra getrans- Fauna ZeeCandica porteerd zoals in Pieterburen. Gegevens van zieke en gewonde dieren van De Mikke konden voor dit boek worden gebruikt. Zoogdieronderzoekers en de wet Ook zoogdieronderzoekers hebben persoonlijk met tal van regels en wetten te maken. Zo is voor de betreding van een terrein toestemming van de eigenaar van de grond noodzake lijk. Voor het vangen van kleine zoogdieren met inloopvallen dient de onderzoeker een ontheffing van de bepalingen van de Flora- en Faunawet bij zich te hebben. Om een dergelijke ont heffing te krijgen moet de bezitter kunnen aantonen dat hij voldoende kennis van kleine zoogdiersoorten en ervaring heeft in het hanteren van deze soorten. Ook voor de betreding van winterverblijven voor vleermuizen is een dergelijke ontheffing nodig, 's Nachts met schijnwerpers zoogdieren inventariseren, is ook ontheffingplichtig. Voor het vangen van vleermuizen met mistnetten is niet alleen een ontheffing nodig van de Flora- en Faunawet; daarbij komt ook nog de noodzaak om de volledige vaccinatie tegen rabiës te hebben ondergaan.

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 50