In Zeeland In het verleden ontbrak de egel op Schouwen-Duiveland; wanneer hij daar precies zijn intrede deed, is niet bekend. Wel is in 1947 beschreven hoe een paar jongens in maart een egel vingen, in een kist stopten en het dier als bezienswaardigheid toonden op de jaarlijkse kermis. Tegen betaling van een stui ver natuurlijk! Wie de huidige verspreidingskaart van de egel door de oogharen bekijkt ontwaart de hoofdcontouren van het Zeeuwse wegennet. Dat komt omdat de egel ondanks het algemeen voorkomen relatief weinig levend gezien wordt; en er vallen wel nogal wat verkeersslachtoffers. Dit grote aan tal komt gedeeltelijk omdat een egel zich oprolt bij gevaar in plaats van weg te lopen. Maar ook komen er ook veel om in het verkeer doordat ze tegen het laagliggende middendeel van de auto aankomen. Verder is een autoweg met warm weer een plaats waar veel insecten op afkomen en bij regen zijn er meestal ook veel slakken te vinden. De bulk van het aantal dode egels in het verkeer valt in de maanden april tot en met oktober. Buiten die periode wordt er ook nog wel eens een egel aangereden, omdat in relatief warmere dagen, de winterslaap nog even uitgesteld, dan wel onderbroken wordt. Het staafdiagram van aantallen verkeersslachtoffers per maand geeft een lichte piek in de maand mei te zien. Dan zijn het juist mannetjes, op zoek naar vrouwtjes in een groter are aal. En dat brengt risico's met zich mee bij het oversteken van wegen. In de maand augustus is er een duidelijke toename van het aantal egel slachtoffers; dit zijn dan vooral jonge die ren. Door de nachtelijke levenswijze worden egels veel minder in levende lijve gezien dan bijvoorbeeld hazen of konijnen. Uit de verdeling van de soorten waarnemingen blijkt dat bijna drie kwart bestaat uit verkeersslachtoffers; zichtwaarnemin- gen maken er een kwart van uit. Overigens is de egel overal in Zeeland verspreid, hoewel de kaart anders lijkt te suggereren; dit weerspiegelt echter het waarnemingseffect. Egels komen het meest voor in parkachtige omgeving en de concentraties die de kaart laat zien rond dorpen en steden zijn zeker niet uitsluitend een waarnemereffect. Op afgelegen eilanden, zo als in het Veerse Meer en het Krammer Volkerak ontbreekt de egel. Op de Oesterdam wist de egel inmiddels al ver op te rukken. Hoewel een platgereden dier destijds al gesignaleerd is op de voormalige hulpbrug naar de stormvloedkering en recent ook aan de andere kant van de Neeltje Jans, lijkt er nog geen vaste populatie op dit nieuwe eiland te bestaan. Verder onderzoek Door het warmer wordende klimaat komt het steeds vaker voor dat egels tijdens hun winterslaap wakker worden. Een goede registratie daarvan is van belang. Verder zou het de moeite waard zijn om aan de hand van bronnenonderzoek na te gaan hoe en wanneer de egel de Zeeuwse eilanden heeft gekoloniseerd. verdeling waarnemingen egel (n=735) 1 zicht verkeer o overige Zoogdieren in Zeefancf 51

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 55