BOSSPITSMUIZEN Sorex araneus/coronatus door Jan Piet Bekker 'Wat ben jij aan het doen?, vraagt Chiel nieuwsgie rig, terwijl hij mijn werkkamer binnen loopt. 'Oh, bosspitsmuizen aan het determineren' zeg ik, mijn kruk naar achteren schuivend. Chiel trekt er een stoel bij 'Hoe gaat dat dan?' Ik laat het hem zien. Een schedeltje van een bosspitsmuis ligt klaar met de onderkaken ernaast Ik neem het schedeltje tussen duim en wijsvinger van mijn linkerhand op, en onder het binoculair meet ik met een schuifmaat in mijn rechterhand twee afstanden. Beide maten worden onder het binoculair tot op 0,05 mm nauw keurig afgelezen. 'Wat een werk', mompelt Chiel. We zijn nog niet helemaal klaar', en ik pak de lin keronderkaak en neem daarvan nog twee maten. Alle maten worden in de PC geklopt en met een vooraf ingestelde formule, verschijnt de uitkomstop het scherm. 'Kijk', zeg ik 'een tweekleurige bosspits muis'. Chiel vindt het nogal omslachtig: 'Kan dat nou niet op een eenvoudiger manier?' 'Uitgangspunt is dat het feitelijke onderscheid be rust op verschillen in de aantallen chromosomen, daarom moet het maken van een juist onderscheid op een afgeleide manier. Een enkele keer is het mo gelijk een levend dier positief te identificeren. Om die reden is al snel overgegaan op het onderscheid van de twee soorten door te kijken naar verschillen aan de onderkaak, maar dat gaf nog maar voor 80- 90% een juiste uitslag'. 'En op deze omslachtige manier dan', vraagt Chiel nieuwsgierig. 'Tot nu toe meer dan 99%', en ik voeg er aan toe 'maar dat is dan wel op DNA gecontro leerd materiaal'. 'Maar als die twee soorten nou zo veel op elkaar lijken, dan is er toch eigenlijk geen verschil?, ar gumenteert Chiel. 'Dat is maar hoe je het bekijkt', begin ik uit een ander vaatje te tappen 'het lijkt zo Onderscheid De bosspitsmuis is al lang bekend, maar sinds 1964 wor den er twee soorten bosspitsmuizen onderscheiden: type A, de tweekleurige bosspitsmuis en type B, de gewone bos spitsmuis. Het onderscheid werd voor het eerst gemaakt in Zwitserland aan de hand van enkele in het oog lopende verschillen en werd bevestigd met behulp van het tellen van het aantal chromosomen. Dat is een nogal bewerkelijke Waarnemingen bosspitsmuizen 1989 - 2008. te zijn dat een gewone bosspitsmuis nogal promis cue is in zijn partnerkeuze en een tweekleurige heeft een vaste partnerrelatie tijdens de voortplanting, tenminste als hij daar voor in zijn korte leventje aan toe komt'. 'Die tweekleurige is dus toch wel een ethisch hoog staand beestje, als je het mij vraagt' zegt Chiel met enige bewondering. 'Dat waag ik toch te betwijfelen', reageer ik 'want of je nou in een pitfall twee gewone bosspitsen of twee tweekleurige vangt, de sterksten kannibaliseren de anderen, als je er niet snel bij bent.' Ik pak het schedeltje en de twee onderkaakjes in een zilverpapiertje en plak er met tape een nummer op. 'Tweekleurige bosspitsmuizen hebben dus toch niet zo'n hoge ethische moraal', zucht Chiel, enigszins teleurgesteld. 'Tja, dat laten ze aan mensen over', beaam ik. methode en voor de doorsnee onderzoeker niet haalbaar. Vervolgens is lange tijd het onderscheid tussen bosspits muis type A en type B gemaakt aan de hand van de onder kaak: het kroonuitsteeksel bij type A neigt licht naar voren en dat van type B staat rechtop. Meestal werd het verschil op het oog bepaald en nadat de determinatie was ver richt, werd het materiaal, veelal afkomstig van braakbal- len, naderhand weggegooid. Later werden met een speciaal Fauna Zeefantfica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 56