GEWONE BOSSP1TSMU1S Sorex araneus door Jan Piet Bekker fr Uiterlijk en kenmerken De gewone bosspitsmuis, ook bekend onder type B, wordt soms wel driekleurige bosspitsmuis genoemd naar de drie tinten op de flank: van donkergrijs, bruin en grijsbruin. Deze tekening wordt alleen gezien bij wat oudere dieren; alle jonge dieren (en die zie je het meest) zijn bruin ge kleurd en contrasteren met de grijsbruine onderzijde. De lichaamslengte van volgroeide dieren bedraagt tot 85 mm en voor de staart komt er nog eens maximaal 57 mm bij. Een ouder exemplaar is eenvoudig te herkennen aan de afgesleten haren aan de punt van de staart. Leefwijze Deze soort wordt vooral gevonden in de vochtige, koelere plaatsen met een dichte plantengroei. De soort bereikt de hoogste dichtheden in overjarige rietvelden. In de strooi- sellaag wordt vooral jacht gemaakt op regenwormen, al lerlei geleedpotigen maar ook slakjes. Per dag moeten ze ongeveer tweederde van hun lichaamsgewicht aan voed sel verorberen. Gewone bosspitsmuizen zijn strikt solitair en buiten de voortplantingsperiode verlopen de meeste confrontaties met soortgenoten agressief; niet zelden verliest één van de dieren daarbij het leven. Buiten korte rustperiodes in het nest, zijn ze op een onrustige, bijna ontremde manier in de weer. De gewone bosspitsmuis wordt maximaal één jaar oud; de exemplaren die de win ter overleven zijn meestal geboren in de nazomer of in de herfst van het jaar daarvoor. Verspreiding De veronderstelde verspreiding van de gewone bosspits muis loopt als een brede band over Europa naar Azië; Frankrijk, Spanje en Portugal voor het grootste deel vrij latend. Verondersteld, want het lijkt er op dat deze soort Waarnemingen gewone bosspitsmuis 1989 - 2008. nog onderverdeeld gaat worden in een flink aantal (on- der)soorten; de tweekleurige bosspitsmuis is daar inmid dels een voorbeeld van. In Vlaanderen komen de beide bosspitsmuissoorten dicht naast elkaar voor. De gewone bosspitsmuis wordt in braakbalmateriaal vooral in West- Vlaanderen in grotere aantallen gevonden. In Nederland wordt deze soort, buiten Zeeland, voornamelijk gevonden op de zeekleigebieden van Groningen en Friesland en op de laagveengebieden van Noord- en Zuid-Holland. De gewone bosspitsmuis komt vooral voor op Schouwen- Duiveland, de Bevelanden en Walcheren. In Zeeuws- Vlaanderen, Tholen en St. Philipsland wordt de soort zeker wel eens gevonden, maar beduidend minder dan in de andere delen van Zeeland. Gewone bosspitsmuis. 54 Fauna ZecCandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 58