TWEEKLEURIGE BOSSPITSMUIS Sorex coronatus door Jan Piet Bekker Uiterlijk en kenmerken De tweekleurige bosspitsmuis, of type A, wordt in het Duits Schrabackenspitzmaus (Schrabacken rijdeken) genoemd en zo is het precies: de afscheiding tussen de rug en de buikzijde ligt vrij hoog. De bosspitsmuizen hebben met de dwergspitsmuis en de waterspitsmuis gemeen, dat de pun ten van tanden en kiezen rood gekleurd zijn. Bij extreem oude dieren slijten die punten zo veraf dat het nauwelijks is te zien dat ze oorspronkelijk rood waren. Die rode kleur wordt veroorzaakt door een ijzerverbinding die maakt dat de roodtandspitsmuizen echt 'stalen' kaken hebben. De lichaamsmaten van de tweekleurige bosspitsmuis komen geheel overeen met die van de gewone bosspitsmuis. Leefwijze Tweekleurige bosspitsmuizen leven ook op plaatsen met een dichte vegetatie, zoals vochtige bossen of weidegebieden die niet gemaaid worden, maarze kiezen plaatsen die wat warmer zijn dan bij de gewone bosspitsmuis. Het voedsel komt wel sterk overeen met dat van de gewone bosspitsmuis. Verspreiding De tweekleurige bosspitsmuis is een echte West-Europese soort, voorkomend vanaf de Pyreneeën tot in België. In Vlaanderen komen de beide bosspitsmuissoorten voor. De tweekleurige bosspitsmuis wordt in braakbalmateri- aal vooral in de oostelijke provincies in grotere aantallen gevonden. Het aaneengesloten verspreidingsgebied reikt verder tot in het westelijk deel van Duitsland. Behalve in Zeeuws-Vlaanderen wordt deze soort in de rest van Neder land bijna uitsluitend gevonden op de pleistocene zand gronden in het oosten van het land. In Zeeland De tweekleurige bosspitsmuis wordt vooral gevonden in Zeeuws-Vlaanderen en op Tholen. In de andere regio's Gewrichtsuitsteeksel onderkaak tweekleurige bosspitsmuis. Tweekleurige bosspitsmuis Waarnemingen tweekleurige bosspitsmuis 7989 - 2008. wordt de soort ook wel eens gevonden; maar daarbij is het steeds de vraag of het een juiste determinatie betreft of, in het geval van braakbalmateriaal, moet worden toegeschre ven aan versleping van een andere plaats. Verder onderzoek Uit de hierboven beschreven moeilijkheden bij de juiste de terminatie en de onzekerheden in de verspreidingsbeelden van zowel gewone bosspitsmuis als tweekleurige bosspits muis blijkt dat het noodzakelijk is verder onderzoek in Zee land te doen. Met behulp van de nieuwste inzichten is het noodzakelijk om het bewaard gebleven braakbalmateriaal en overig schedelmateriaal nader te analyseren. Daarnaast zou het ook aangewezen zijn om in Zeeland, wat duidelijk een grensgebied blijft in de verspreiding van beide soorten, met behulp van DNA onderzoek een verdere analyse uit te voeren. Zoogdieren in Zeeland 55

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 59