DWERG SPITSMUIS Sorex minutus door Jeroen Willemsen Het vriest dat het kraakt; plassen en sloten zijn stijf bevroren. Het is januari 1996 - wie verzint het in vre desnaam om op zo'n moment muizen te gaan van genOké, de theorie is, zo is mij verteld, dat in de win ter bosmuizen en rosse woel muizen minder actief zijn en dat daardoor de kans groter is dat je muizen vangt die ook in de winter veel naar eten moeten zoeken. Spitsmuizen bijvoorbeeld. En ja hoor, bij het legen van een val die wel érg weinig weegt, komt hij naar buiten: de dwergspitsmuis. Zó ondenkbaar klein dat je bang bent om hem fijn te knijpen als je hem op zou pakken. We doen het beestje in een bak om hem beter te kunnen bekijken. Zijn snuitje driftig op en neer be wegend verkent de muis zijn nieuwe omgeving. Wat een wonderschone vertoning. Gauw geven we de het diertje zijn vrijheid weer terug en laten hem los waar hij thuis hoort: in de strooisel laag van de ruigte. Uiterlijk en kenmerken De dwergspitsmuis is met zijn lichaamslengte van 40 a 65 mm het kleinste zoogdier van Nederland; de staart lengte is maxi maal 47 mm. De rug is (donkerbruin en laag op de flanken gaat deze kleur abrupt over in het vuilwit van de buik. De oren zitten min of meer verborgen in de vacht. De dwergspitsmuis is makke lijk te herkennen aan zijn lange, vrij dikke staart (meer dan 70% van de lichaamslengte) die aan de basis een duidelijk zichtbare insnoering heeft. Zoals bij alle Sorex-soorten zijn de tandpunten rood, maar dat kan bij oudere dieren soms moeilijk te zien zijn vanwege slijtage van het gebit. Waarnemingen dwergspitsmuis 1989 - 2008. Verspreiding Dwergspitsmuizen komen in heel Europa voor, met uitzondering van de Middellandse Zeekust en het zuidelijk deel van het Ibe risch schiereiland. In Ierland is de dwergspitsmuis de enige spits- muizensoort. Opvallend is dat het DNA van de Ierse spitsmuizen afwijkt van dat van soortgenoten in Engeland en op het Europese vasteland. De dwergspitsmuis is in staat om eilanden te koloni seren en komt op enkele (maar niet alle) Waddeneilanden voor. Gedrag Zoals alle spitsmuizen is de dwergspitsmuis een zeer actief dier tje dat bijna constant in beweging is en daardoor veel eten nodig °/o dwergspitsmuis in braakballen (stipgrootte gekoppeld aan aantal geplozen prooidieren) 56 Fauna Zeelandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 60