verdeling waarnemingen waterspitsmuis (n=169) braakbal valvangst o prooi kat In Zeeland In heel Zeeland is de soort nergens in grote aantallen aanwe zig en het vinden van een waterspitsmuis in braakbalresten blijft een uitzondering. Op ruim 80.000 geplozen prooidieren Waterspitsmuis. worden de jongen geboren in een simpel holletje aan de oever; het vrouwtje brengt de jongen groot, tot ze op een leeftijd van ca. acht weken een eigen gebied gaan zoeken. Verspreiding De waterspitsmuis komt voor in heel Europa met uitzonde ring van Ierland, het zuiden en midden Spanje en Portugal en de zuidelijke delen van Italië en Griekenland. Water spitsmuizen zijn gebonden aan water of vochtige gebieden als rietlanden en moerassen. De kwaliteit van het water is daarbij wel van belang: in de buurt waar kwelwater aan de oppervlakte komt, is meestal een goede leefomgeving voor waterspitsmuizen. Helder water, een uitgebreide oeverbe groeiing en een drijvende vegetatie komen het leefgebied van deze soort ten goede. De soort is wijd verbreid, maar nooit in hoge aantallen; alleen daar waar het leefgebied van uitzonderlijke kwaliteit is, zijn de aantallen wat hoger. werden 121 exemplaren vastgesteld of nog geen twee pro mille. Over de jaren heen komt het promillage in braakballen niet boven de drie. Hoewel het promillage wisselt, lijkt de trend de afgelopen periode negatief te zijn. Vangsten blijven een grote uitzondering: op slechts vijf plaatsen is de soort gevangen. De verdeling van de waarnemingen toont dat bijna driekwart aan het licht wordt gebracht in braakbal len en slechts een kwart met vangsten. Verrassend zijn toch Zoogdieren in Zecfand 59

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 63