°/oo waterspitsmuis in braakballen (stipgrootte gekoppeld aan aantal geplozen prooidieren) altijd meldingen die de kat aanbrengt, hoewel in een zeer bescheiden percentage. Het lijkt verder zo te zijn dat de waterspitsmuis grotendeels ontbreekt op Schouwen-Duiveland, want ondanks intensief napluizen van braakbalmateriaal en het heel geregeld be monsteren van natte gebieden, voor verspreidingsonderzoek van de noordse woelmuis, is er met die methoden in de at lasperiode geen enkel exemplaar vastgesteld. Wel zijn er in 1992 nog twee exemplaren gezien bij De Maire en de er op uitmondende Geule. In 1960 - dus ruim na de watersnood rampvan 1953 - werd op een hooilandje bij Renesse nog een vrouwtje waterspitsmuis gevangen. Hoewel er wel wat inventarisaties zijn gedaan op St. Philips- land, is er maar weinig braakbalmateriaal onderzocht van dit kleine schiereiland. Daar zou nog een verdwaald exemplaar kunnen rondscharrelen. Het beheer van overjarige rietlanden kan in het belang voor waterspitsmuizen verbeterd worden door het vertragen van verlanding. Dit kan bereikt worden door eens in de vijfjaar ontkiemende bomen en ingroeiende van braamstruiken te verwijderen. Nader onderzoek De hierboven gesignaleerde negatieve trendontwikkeling in de promillages van waterspitsmuizen in braakballen, ver dient voor deze Rode Lijstsoort een zorgvuldige nadere ana lyse. Vergelijkend onderzoek met andere methoden, is daarbij aangewezen. Er lijkt wel iets merkwaardigs aan de hand te zijn met de waterspitsmuis in Zeeland: in onze provincie blijkt uit vang sten dat de soort ook voorkomt in of langs water met een zoutgehalte variërend van zeer licht brak op Noord-Beveland (300-1000 mg chloor/liter), licht brak op Walcheren en Zuid- Beveland (1000-3000 mg chloor/liter) tot matig zilt op Tho- len (3000-10000 mg chloor/liter). De braakbalvondsten doen vermoeden dat waterspitsmuizen geregeld worden aange troffen in gebieden die licht brak zijn. Het voorkomen van waterspitsmuizen in licht brak water zou verder onderzocht moeten worden. Daarbij zou aan de samenstelling van het voedselpakket speciale aandacht be steed moeten worden. Zoogdieren in Zeeland 61

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 65