Huisspitsmuis. maar niet in Groot-Brittannië en Ierland. De drie noorde lijke provincies in Nederland zijn pas na de Tweede We reldoorlog gekoloniseerd. Inmiddels heeft de huisspitsmuis de meeste Waddeneilanden bereikt. Verondersteld wordt dat de verspreiding in het Westen van het land, waar de soort eerst weinig voorkwam, is begunstigd door de aan voer van zand voor de aanleg van wegen. De vestiging in laaggelegen gebieden, werd vergemakkelijkt door verlaging van de grondwaterstand. De huisspitsmuis heeft daarmee een suburbane verspreiding gekregen. In Zeeland De huisspitsmuis is tegenwoordig in heel Zeeland verspreid. Zowel braakbalvondsten als valvangsten laten dit zien. Ei genlijk elke partij met meer dan 50 prooidieren bevat een en meestal meerdere huisspitsmuizen. Vangsten in uitge breide weidegebieden zijn zeldzaam, maar in bebouwde gebieden zijn huisspitsmuizen bepaald algemeen. Een van de plaatsen waar huisspitsmuizen heel geregeld worden aangetroffen zijn dijken: de stenen bekleding van de zo genaamde Haringmantegels, vormen een perfecte onder grond, zeker als er hier en daar een gaatje tussen zit. De lange aanspoelselrand op de hoogwatervloedlijn, voorziet de huisspitsmuis van voldoende voedsel als ongewervelden. De huisspitsmuis bewoont doorgaands juist de drogere ge bieden; het is daarom opvallend dat hij wijd verbreid is op Schouwen-Duiveland, ook in de tamelijk natte gebieden. De trend van het percentage huisspitsmuizen in braakbal- len varieert meestal tussen de 25 en 30 procent met een enkele piek daar boven of beneden. De verdeling van de soorten waarnemingen bestaat voor meer dan 90 procent uit braakballen; het resterende gedeelte zijn voornamelijk vangsten. Verder onderzoek In Nederland is in de laatste halve eeuw een opvallende areaal uitbreiding van de huisspitsmuis waargenomen in noordelijke richting. Gedeeltelijk lijkt dit veroorzaakt door open structuren bij menselijke behuizing en het volgen van geschikte verbindingswegen. Maar wellicht weet juist deze soort te profiteren van de klimaatverandering. Het zou in teressant zijn het verband hiertussen te kunnen aantonen. verdeling waarnemingen huisspitsmuis (n=24329) braakbal valvangst overigen 64 Fauna ZeeCancCica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 68