O O O o/o veldspitsmuis in braakballen (Z-VL) (stipgrootte gekoppeld aan aantal geplozen prooidieren) 9 1994 1995 1996 1997 1998 1999 2000 2001 2002 2003 2004 2005 2006 2007 2008 2009 Verspreiding De verspreiding van de veldspitsmuis in Europa loopt als een brede band van Bretagne en Zeeuws-Vlaanderen (inderdaad!) aan de noordkant schuin over Nederland door Duitsland en Zuid Polen en aan de zuidkant midden door Frankrijk, over ge heel Italië, Griekenland, en verder rondom de Zwarte Zee naar het oosten tot aan de west- en zuidzijde van de Kaspische Zee. In Nederland werd de veldspitsmuis vroeger waargenomen in Limburg; recent wordt de soort daar niet meer aangetroffen. Alleen in Twente en het zuidoosten van Drenthe wordt de veldspitsmuis nog geregeld aangetroffen. In het aan Zeeuws- Vlaanderen grenzende deel van Vlaanderen is de veldspitsmuis ook bekend; de dichtheid lijkt daar echter lager te zijn dan in Zeeuws-Vlaanderen. In heel Europa is er trouwens sprake van een achteruitgang in de populatie. Deze is duidelijk in de zuidelijke delen maar wisselt in het noordwestelijke deel van het verspreidingsgebied. In Zeeland De veldspitsmuis is door middel van vangsten en door braak- balonderzoek in alle uurhokken in Zeeuws-Vlaanderen vastge steld, een enkel grenshok uitgezonderd. In bijna elke braakbal- partij van een kerkuil met meer dan 150 prooidieren werden velspitsmuizen gevonden. Meestal is het aantal huisspitsmui zen groter, maar in enkele gevallen heeft de veldspitsmuis de overhand. Er is geen enkele vangst of vondst buiten deze re gio in het Zeeuwse bekend; de barrière van de Westerschelde blijkt daarvoor te groot. Het percentage veldspitsmuizen in braakballen, alleen die van Zeeuws-Vlaanderen, varieert meestal van ruim twee tot zo'n vier procent; een duidelijke negatieve trend valt niet aan te wijzen. De verdeling van de soorten waarnemingen bestaat voor meer dan 95 procent uit braakballen. Het resterende gedeelte van de waarnemingen bestaan uit vangsten met in- loopvallen of die van de kat. Verder onderzoek In Zeeuws-Vlaanderen wordt al lang intensief braakbalon- derzoek verricht. Het lijkt zo te zijn dat de veldspitsmuis ge durende de jaren zeker niet zeldzamer is geworden. Het zou goed zijn nader te onderzoeken hoe de trend over de laatste halve eeuw is geweest. Ook zou het aanbeveling verdienen uit te zoeken of er specifieke eisen door de veldspitsmuis gesteld worden aan de leefomgeving. Vaak wordt hierbij gekeken naar de plantengroei, maar ook het voorkomen van insecten of an dere geleedpotigen zouden bij het succes van veldspitsmuizen een sleutelrol kunnen vervullen. De binding aan de warmere, op het zuiden blootgestelde dijkvakken zou ook nader onder zocht moeten worden. Veldspitsmuizen lijken ook vaker te worden gevangen onder hopen gras of hooi. Of de grootte van een populatie beinvloedt kan worden door een aangepast maaibeheer en het laten liggen van het hopen gras of hooi, zou nader uitgezocht moeten worden. verdeling waarnemingen veldspitsmuis (n=1059) braakbal valvangst prooi kat 66 Fauna Zeetandica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 70