se ÉHNfÉy? storten gangen eerder in dan in kleiige grond. Ook onder invloed van trillingen (door verkeer bijvoorbeeld) zal een gang sneller vol raken. Onder al die omstandigheden wordt weliswaar een groter aantal molshopen gevormd, maar dat gaat niet direct gepaard met een groter aantal mollen. In drogere perioden zullen veel van de prooidieren dieper in de grond kruipen. In zulke perioden zal de activiteit van de mol zich op grotere diepte, in vaak steviger grond afspelen; dan zullen juist minder molshopen worden gevormd. Tenslotte is er nog een aspect waar rekening moet worden gehouden: de zichtbaarheid van sporen. Op weilanden bij voorbeeld, zijn molshopen veel beter zichtbaar dan in een beboste omgeving. Gedrag Mollen leven praktisch hun hele leven ondergronds in een stelsel van gangen. Met uitzondering van jonge dieren die nog afhankelijk zijn van de moeder, bezet elke mol zijn ei gen stelsel. Wel zijn de verschillende stelsels met elkaar verbonden. Elke dag trekken mollen hun eigen gangen een paar keer door. Alle insecten, wormen en andere kruipende dieren die zich in de gang bevinden, als in een uitgestrekte valkuil, worden bij elke ronde verschalkt. Ook emelten vor men een belangrijk deel van het voedsel. Nadat de jongen zijn gespeend verblijven ze nog korte tijd in gangen van de moeder. Daarna worden de jongen uit het stelsel verdreven en dat is het moment waarop deze jonge mollen, op zoek naar een eigen gebied, ook wel eens bovengronds gezien worden. Gangen worden ook wel gebruikt door diverse andere kleine zoogdieren; ze lopen wel de kans om bij een confrontatie door de betreffende mol te worden verorberd. Omgekeerd prijken mollen geregeld op het menu van buizerd, blauwe reiger en kerkuil. Verspreiding Mollen komen voor in heel Europa, met uitzondering van de zuidelijke gedeelten van het Iberische schiereiland, Italië en Griekenland; deze soort ontbreekt in Ierland en noord Scandinavië. In Nederland komt de mol overal voor; alleen verdeling waarnemingen mol (n=90), m.u.v. molshopen braakbal 1 valvangst zicht doodvondst Zootjdicrcn in Zeefand 69

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 73