BAARDVLEERMUIS Myotis mystacinus 74 Fauna Zeefancfica door Alex Wieland Hef is januari. Dat betekent tijd om met collega vleer muisonderzoeker Mark Dobbelaar de jaarlijkse telling van winterverblijven in Oost Zeeuws-Vlaanderen te doen. Dit zijn er helaas niet zo heel veel. De hele ronde kost ons nog geen dag. Onze beste locatie is de Kelder manspoort in Hulst. Het is altijd een verrassing wat we aantreffen. Vooraf schatten we onze kansen in. En dat is altijd weer spannend. Zijn ze dit jaar niet verstoord door hangjongeren die wel eens vuurwerk afsteken bij de poort. En wat voor effect hebben de felle lampen die aan de buitenzijde van de poort geplaatst zijn? Het valt niet tegen. In de poort zien we er toch een vijftal han gen en ook buiten de poort hangt er nog één aan een de muur. Allemaal baardvleermuizen, waarvan sommige helemaal onder de dauwdruppels zitten. Ongelooflijk dat zo'n kleine vleermuis al hangend aan een plafond de koude wintermaanden kan overbruggen zonder voedsel. Uiterlijk en herkenning De baardvleermuis is een kleine vleermuissoort met een lichaamslengte van 32-48 mm, een spanwijdte van 190- 225 mm en een gewicht van 4-7 gram. Het oor is smal langwerpig met een gekromde punt. Het oordeksel, ook wel tragus genoemd, is smal en recht, reikt tot circa de helft van het oor en is aan de top spits. De naam baard- vleermuis verwijst naar de tastharen op de snuit die de vorm van een baard hebben. Snuit en oren zijn donkerbruin tot zwart, de voeten zijn klein, de rug is bruin en de buik is vuil wit. Afhankelijk van de ouderdom van het dier varieert de kleurvan de vacht. Baardvleermuizen lijken uiterlijk zeer sterk op de Brandts vleermuizen. Alleen in de hand is het verschil tussen beide soorten te zien. Op de batdetector is deze soort goed te horen. De piekfrequentie is rond de 45 kHz. Ze zijn echter op geluid zeer lastig te onderscheiden van andere vleermuissoorten van het geslacht Myotis. De Brandts vleermuis is in Zeeland nog niet vastgesteld. Waarnemingen baardvleermuis 1989 - 2008. Gedrag Overdag verblijft de baardvleermuis meestal in boomholtes of soms in gebouwen. Het jachtgebied ligt vooral in bos rijke omgeving: boven paden, langs bosranden en tussen boomkruinen. Verspreiding De baardvleermuis komt verspreid over Europa voor. Ook in Nederland wordt de soort verspreid over het gehele land aangetroffen, in de noordelijke provincies zijn ze echter een stuk zeldzamer. De laatste jaren is er een toename van de soort in Zuid-Holland. Baardvleermuizen hebben een duidelijke voorkeur voor landschapstypen waarin bos voorkomt. In Zeeland In Zeeland is de soort relatief zeldzaam. Bijna alle waar nemingen hebben betrekking op observaties in winter- baardvleermutzen in winterverblijven

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 78