Baardvleermuis. verblijven. Dit komt omdat ze met batdetectoronderzoek vaak over het hoofd worden gezien doordat ze op geluid lastig te onderscheiden zijn van andere soorten. In enkele winterverblijven wordt de soort naar verhouding talrijk aangetroffen. In winterverblijven in de omgeving van kleinschalig landschap en bosgebieden komen de hoogste dichtheden voor. De baardvleermuis staat bekend als een vleermuis die geen grote afstanden aflegt naar de winter verblijven, zodat verondersteld kan worden, dat de dieren die waargenomen worden in de winterverblijven, uit de directe omgeving komen. Het aantalsverloop van de baardvleermuis in bijgaande fi guur is geheel gebaseerd op tellingen in de winterverblijven. In de afgelopen 20 jaar zijn enkele winterverblijven die voor baardvleermuizen van belang zijn voor kortere tijd of ge heel uitgevallen. Een oude suatiesluis met drie kolken in de buurt van Axel, gaf, zoals bleek uit meerdere bezoeken, 's winters ondermeer onderdak aan ca. 10 baardvleermuizen. Om veiligheidsredenen werd in 1991 de toegang afgesloten met plaatstaal en was sindsdien niet meer toegankelijk voor inspectie. Het is mogelijk dat vleermuizen dit winterverblijf nog wel gebruiken via een smalle duiker aan de zuidkant. In 1993 werd een bunker in Haamstede, met steeds ca. 10 baardvleermuizen, om ongewenst bezoek in de zomer tegen te gaan, afgesloten door er zand op te brengen. Het object was daardoor niet meer toegankelijk voor vleermuizen en evenmin voor de vleermuistellers. Inmiddels is deze bunker in 2007 weer vrij gelegd. De baardvleermuizen zijn echter nog niet teruggekeerd... De Keldermanspoort in Hulst bood aan maximaal 11 baardvleermuizen onderdak als winterver blijfplaats. De langdurige restauratiewerkzaamheden heb ben de aantallen overwinteraars vanaf 2000 negatief beïn vloed. Inmiddels is geconstateerd dat de baardvleermuizen deze ruimte weer volop gebruiken. In 2006 werden de bo men rondom de bunkers in een bosje bij Groede zeer sterk uitgedund. Tijdens de daar op volgende wintertelling bleek het aantal vleermuizen te zijn gedecimeerd, ook die van de daar steeds relatief talrijk aanwezige baardvleermuizen. De trendmatige dalingen tengevolge van deze winterverblijfin cidenten zijn in de bijgaande figuur goed te zien. Verder onderzoek Van de baardvleermuis in Zeeland is buiten de winter periode nog relatief weinig bekend. Dit komt omdat deze vleermuissoort lastig met zekerheid te determineren is met behulp van de batdetector. Het zou interessant zijn om in potentieel gunstige gebieden vleermuiskasten op te hangen en vangonderzoek uit te voeren met mistnetten. Zo kan worden vastgesteld welke landschapstypen voor deze soort in Zeeland belangrijk zijn en of mogelijk toch ook de sterk gelijkende Brandts vleermuis ergens in Zeeland voorkomt. verdeling waarnemingen baardvleermuis (n=497) wintertelling 1 batdetector Zoogdieren in Zeefand 75

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 79