Illlll FRAN JE STAART Myotis nattereri door John van Vliet Jaren achtereen telde ik de overwinterende vleer muizen in ijskelders, steenfabrieken, forten en bun kers, elders in het land. Het merkwaardigste telobject was toch wel een viaduct onder een spoorwegem placement. Met brugpijlers uit de jaren twintig van zo'n 50 meter lang. Aan de zuidkant bevonden zich de ingangen, aan beide zijden van de weg een kleine rechthoekige opening. Eenmaal binnen bestond een pijler uit een lange, smalle gang. Het oude beton was zo kalkrijk, dat zich staiagtieten van een paar centi meter gevormd hadden. In de zuidelijke pijler, ieder jaar 25 franjestaarten. In de noordelijke, ieder jaar 12 dieren. Tot, op zekere dag, bij de jaarlijkse controle de dieren in die pijler allemaal op de grond bleken te lig gen. Volledig intact, maar heel erg dood. Bij de ingang van de pijler lag een keutel. Van een steenmarter... Uiterlijk en herkenning De franjestaart is met zijn spanwijdte van 245-280 mm net iets groter dan de gewone dwergvleermuis. Met een lichaamslengte van 42-50 mm is hij vrijwel even groot als zijn nauwe verwant, de watervleermuis. Ook uiterlijk lijken deze soorten op elkaar. Net als de watervleermuis heeft de franjestaart een roze snuit, een grijsbruine vacht op de rug en een relatief lichtgekleurde, soms een witte beharing op de buik. Opvallend verschil zijn de oren; bij de franjestaart zijn die wat langer dan bij de watervleermuis en is de top naar achteren gebogen. De Waarnemingen franjestaart 1989 - 2008. naam ontleent het dier aan de stijve haartjes die onder aan de staartvlieghuid tussen de achterpoten uitsteken. Het sonargeluid dat de dieren gebruiken bij het vliegen bestaat uit een uiterst snel toonloos ritme; het is zo variabel dat speciale batdetectors nodig zijn om ze te determineren. Gedrag In tegenstelling tot de watervleermuis beperkt de fran jestaart zich bij het jagen niet tot waterpartijen, al gaat de voorkeur wel naar de nabijheid daarvan uit. Ze zijn franjestaarten in winterverblijven 40 30 20 10 1989 1991 1993 1995 1997 1999 2001 2003 2005 2007 Fauna Zeetanciica

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 80