verdeling waarnemingen franjestaart (n=207) wintertelling batdetector In Zeeland De dichtstbijzijnde grotere concentraties van deze soort bevinden zich in midden Brabant. In Zeeland vormen alleen de kleinschalige landschappen in Oost-Zeeuws- Vlaanderen, Zuid-Beveland en de binnenduinranden een potentieel geschikt leefgebied. Maar alleen op Wal cheren en de Kop van Schouwen zijn ze de afgelopen jaren ook daadwerkelijk aangetroffen. Het is daarmee een voor Zeeland bijzondere en zeldzame soort. De waarnemingen van deze soort zijn vooral tijdens win- tertellingen gedaan, waarbij enkele exemplaren aanwe zig bleken in de onderzochte kelders en bunkers. Het sonargeluid is moeilijk te onderscheiden van andere soorten en de soort komt zo weinig voor dat de trefkans laag is. Alleen op Walcheren en de Kop van Schouwen zijn zomerwaarnemingen gedaan. De stijgende trend, die landelijk is waargenomen is ook voor Zeeland van toepassing. Werd er tijdens de eerste jaren van deze atlasperiode slechts een enkel exem plaar gevonden, sinds het midden van de jaren negen tig van de vorige eeuw is sprake van een snel stijgende trend met in 2007 een maximum van 35 exemplaren. In de loop van deze atlasperiode zijn de aantallen in de winterverblijven in Zeeland meer dan verdubbeld: in dit geval kan worden gesproken over een aantoonbare toename van franjestaarten. Het overgrote deel van de waarnemingen van franjestaart is gedaan tijdens de jaarlijkse wintertellingen. Verder onderzoek Het aantal waarnemingen van deze soort is weliswaar beperkt, maar de spreiding is relatief groot. Omdat de tectorwaarnemingen bovendien lastig te doen zijn, is het niet onmogelijk dat veel meer exemplaren van deze soort in onze provincie voorkomen dan uit het huidige kaartbeeld blijkt. Meer gericht onderzoek met geavan ceerde detectors kan daarom zinvol zijn. in staat om net als de watervleermuizen laag over het wateroppervlak vliegend insecten te onderscheppen. Franjestaarten jagen ook graag in kleinschalige land schappen en bosrijke gebieden. Daarbij vliegen ze ook door boomkronen om daar, net als grootoorvleermuizen dat doen, insecten van takken en bladeren te plukken. Ze hebben een subtiele techniek ontwikkeld om spinnen van de juiste zijde uit het web te plukken en direct naar achteren te gaan, zonder al te veel met de kleverige webdraden in contact te komen. In de zomermaanden verblijft deze soort vooral in bomen. Kraamkolonies kunnen uit 60 tot 80 dieren bestaan. Voor de winter slaap maken zij gebruik van grotten, ijskelders en bun kers. Over de gemiddelde leeftijd die de soort bereiken kan is weinig bekend, maar het oudst bekende exem plaar is maar liefst 17 jaar oud geworden. Verspreiding De franjestaart is vooral een Europese soort, maar komt tot in het verre oosten nog voor. In Nederland was het een relatief zeldzame soort waarvan het voorkomen vooral van de bosrijke gebieden in het oosten en zuid oosten bekend is. De laatste jaren is er in de Neder landse winterverblijven een duidelijke toename van de franjestaart geconstateerd. Franjestaart. Zoogdieren in Zeeland 77

Zeeuws Landschap - Fauna Zeelandica | 2011 | | pagina 81